Adrian umierał 10 miesięcy

i

Autor: Dariusz Kucharski

Wyrok dla sprawców zbyt łagodny?

Pobili Adriana na śmierć. Prokuratura w Zgierzu zaskarżyła zbyt łagodny wyrok dla sprawców

2022-08-11 9:16

Prokuratura Rejonowa w Zgierzu odwołała się od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi dotyczącego pobicia ze skutkiem śmiertelnym 20-letniego Adriana, do czego doszło 2 lata temu. Powodem apelacji jest zbyt łagodny, zdaniem prokuratury, wyrok dla sprawców - podała w czwartek (11 sierpnia) rano Prokuratura Krajowa.

Przypomnijmy, do tragicznych wydarzeń doszło 6 czerwca 2020 roku. 20-letni Adrian spotkał się ze znajomymi na placu targowym w Zgierzu. Słuchał z nimi muzyki siedząc w samochodzie. Wówczas, jak ustalono w toku śledztwa, podszedł do nich pijany Paweł D. i bez żadnego powodu wyjął przez okno kluczyki ze stacyjki pojazdu i odszedł. Pokrzywdzony podążył za nim, chcąc odebrać swoją własność. Po bezskutecznych próbach, postanowił zadzwonić na policję.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łódzkie. Wracali z imprezy plenerowej, doszło do bójki. 33-latek został ugodzony nożem

"Wówczas Paweł D. wyrwał Adrianowi telefon z ręki i zaatakował. Dołączył do niego drugi z napastników. Krzysztof Sz. zadał młodemu mężczyźnie ciosy pięścią w głowę, w wyniku czego pokrzywdzony doznał szeregu bardzo poważnych obrażeń głowy i utracił przytomność" - opisał PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Podjęto walkę o życie mężczyzny. Jednakże okazała się ona bezskuteczna" - podkreśliły służby prasowe PK.

"Wyrokiem z 26 kwietnia 2022 roku sąd uznał oskarżonego Pawła D. za winnego pobicia ze skutkiem śmiertelnym oraz przestępstwa polegającego na wyrwaniu pokrzywdzonemu siłą telefonu w celu zmuszenia go do zaniechania wezwania policji i wymierzył karę łączną 7 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Krzysztof Sz. został natomiast uznany za winnego pobicia ze skutkiem śmiertelnym i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego następstwem była śmierć pokrzywdzonego i skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności" - przypomniał Dział Prasowy PK.

ZOBACZ TEŻ: Zabił Adriana na rynku w Zgierzu. Sąd łaskawy dla sprawcy. „Ta kara jest za niska”

"Wyrok został zaskarżony w części dotyczącej orzeczonych wobec oskarżonych kar. W ocenie prokuratora są one rażąco niewspółmierne, nie realizują celów zapobiegawczych ani wychowawczych, jak też nie kształtują we właściwy sposób świadomości prawnej społeczeństwa" - zwróciła uwagę prokuratura.

Zabił Adriana na rynku w Zgierzu. Sąd łaskawy dla sprawcy

Zdaniem kierujących apelację sąd nie uwzględnił licznych okoliczności obciążających, w tym bardzo wysokiego stopnia społecznej szkodliwości popełnionych czynów przez obu oskarżonych, jak i stopnia winy, faktu działania publicznie i bez powodu.

"Podkreślono, że na rozmiar kary powinien również wpływać charakter rozległych obrażeń oraz (...) w postaci śmierci pokrzywdzonego, będącego osobą w młodym wieku, u progu życia. Zaznaczono, że sąd przy wymiarze kary, nie uwzględnił w sposób prawidłowy sposobu zachowania oskarżonych przed i po popełnieniu przestępstwa, faktu pozostawienia nieprzytomnego pokrzywdzonego bez pomocy oraz braku jakiejkolwiek skruchy i starań o zadośćuczynienie" - przekazał Dział Prasowy PK.

CZYTAJ TEŻ: Podpalił dom, w którym spała jego żona z synkiem. „Albo będziesz ze mną, albo na cmentarzu"

Prokurator domaga się w apelacji orzeczenia kary łącznej 15 lat pozbawienia wolności dla Krzysztofa Sz. oraz 10 lat i 6 miesięcy dla Pawła D.

Sonda
Jesteś za podwyższeniem kary dla sprawców?