Adrian umierał 10 miesięcy

i

Autor: Dariusz Kucharski

Wyrok dla sprawców zbyt łagodny?

Pobili Adriana na śmierć. Prokuratura w Zgierzu zaskarżyła zbyt łagodny wyrok dla sprawców

2022-08-11 9:16

Prokuratura Rejonowa w Zgierzu odwołała się od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi dotyczącego pobicia ze skutkiem śmiertelnym 20-letniego Adriana, do czego doszło 2 lata temu. Powodem apelacji jest zbyt łagodny, zdaniem prokuratury, wyrok dla sprawców - podała w czwartek (11 sierpnia) rano Prokuratura Krajowa.

Przypomnijmy, do tragicznych wydarzeń doszło 6 czerwca 2020 roku. 20-letni Adrian spotkał się ze znajomymi na placu targowym w Zgierzu. Słuchał z nimi muzyki siedząc w samochodzie. Wówczas, jak ustalono w toku śledztwa, podszedł do nich pijany Paweł D. i bez żadnego powodu wyjął przez okno kluczyki ze stacyjki pojazdu i odszedł. Pokrzywdzony podążył za nim, chcąc odebrać swoją własność. Po bezskutecznych próbach, postanowił zadzwonić na policję.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łódzkie. Wracali z imprezy plenerowej, doszło do bójki. 33-latek został ugodzony nożem

"Wówczas Paweł D. wyrwał Adrianowi telefon z ręki i zaatakował. Dołączył do niego drugi z napastników. Krzysztof Sz. zadał młodemu mężczyźnie ciosy pięścią w głowę, w wyniku czego pokrzywdzony doznał szeregu bardzo poważnych obrażeń głowy i utracił przytomność" - opisał PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Podjęto walkę o życie mężczyzny. Jednakże okazała się ona bezskuteczna" - podkreśliły służby prasowe PK.

"Wyrokiem z 26 kwietnia 2022 roku sąd uznał oskarżonego Pawła D. za winnego pobicia ze skutkiem śmiertelnym oraz przestępstwa polegającego na wyrwaniu pokrzywdzonemu siłą telefonu w celu zmuszenia go do zaniechania wezwania policji i wymierzył karę łączną 7 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Krzysztof Sz. został natomiast uznany za winnego pobicia ze skutkiem śmiertelnym i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego następstwem była śmierć pokrzywdzonego i skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności" - przypomniał Dział Prasowy PK.

ZOBACZ TEŻ: Zabił Adriana na rynku w Zgierzu. Sąd łaskawy dla sprawcy. „Ta kara jest za niska”

"Wyrok został zaskarżony w części dotyczącej orzeczonych wobec oskarżonych kar. W ocenie prokuratora są one rażąco niewspółmierne, nie realizują celów zapobiegawczych ani wychowawczych, jak też nie kształtują we właściwy sposób świadomości prawnej społeczeństwa" - zwróciła uwagę prokuratura.

Zabił Adriana na rynku w Zgierzu. Sąd łaskawy dla sprawcy

Zdaniem kierujących apelację sąd nie uwzględnił licznych okoliczności obciążających, w tym bardzo wysokiego stopnia społecznej szkodliwości popełnionych czynów przez obu oskarżonych, jak i stopnia winy, faktu działania publicznie i bez powodu.

"Podkreślono, że na rozmiar kary powinien również wpływać charakter rozległych obrażeń oraz (...) w postaci śmierci pokrzywdzonego, będącego osobą w młodym wieku, u progu życia. Zaznaczono, że sąd przy wymiarze kary, nie uwzględnił w sposób prawidłowy sposobu zachowania oskarżonych przed i po popełnieniu przestępstwa, faktu pozostawienia nieprzytomnego pokrzywdzonego bez pomocy oraz braku jakiejkolwiek skruchy i starań o zadośćuczynienie" - przekazał Dział Prasowy PK.

CZYTAJ TEŻ: Podpalił dom, w którym spała jego żona z synkiem. „Albo będziesz ze mną, albo na cmentarzu"

Prokurator domaga się w apelacji orzeczenia kary łącznej 15 lat pozbawienia wolności dla Krzysztofa Sz. oraz 10 lat i 6 miesięcy dla Pawła D.

Sonda
Jesteś za podwyższeniem kary dla sprawców?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE