Samorząd województwa łódzkiego zerwał współpracę z partnerskimi obwodami w Rosji

i

Autor: pixabay.com CC0 fot. Free-Photos /zdjęcie ilustracyjne

Samorząd województwa łódzkiego zerwał współpracę z partnerskimi obwodami w Rosji

2022-03-01 15:17

Sejmik województwa łódzkiego jednogłośną wolą radnych podjął w miniony poniedziałek (28 lutego) decyzję o zerwaniu współpracy partnerskiej regionu z dwoma obwodami w Rosji – leningradzkim i saratowskim.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, dalsza współpraca została zerwana na mocy przyjętych w poniedziałek uchwał dotyczących uchylenia uchwał z 2001 i 2011 roku ws. zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy woj. łódzkim i dwoma obwodami Federacji Rosyjskiej.

W uzasadnieniu uchwał wskazano, że agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, będącej suwerennym, europejskim państwem nie pozwala na utrzymywanie jakiejkolwiek formy współpracy na poziomie samorządu pomiędzy woj. łódzkim a jego dotychczasowymi partnerami, obwodami Federacji Rosyjskiej.

Ukraińskie kobiety rodzą w Polsce

"Współpraca jest możliwa jedynie z podmiotami, które dzielą wspólne wartości. To, co dzieje się dziś na Ukrainie, to, co robi Rosja Putina i brak sprzeciwu ze strony obwodów, z którymi mamy podpisane porozumienia powoduje, że one nie mogą dalej trwać" – wyjaśnił przewodniczący klubu radnych KO Marcin Bugajski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łodzianie bronią graffiti, które pojawiło się na murze zoo. "Ja bym jeszcze w ramkę oprawiła"

Jak dodał, można wrócić do współpracy, kiedy Rosja wróci na drogę demokracji. "Teraz nie ma na to miejsca ani zgody" – zaznaczył.

Za uchyleniem uchwał dot. współpracy głosowali wszyscy 33 radni obecni na poniedziałkowej sesji Sejmiku.

Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?