Zoo

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. mtomicphotography /zdjęcie ilustracyjne

W sierpniu w łódzkim zoo nie ma nudy. Te atrakcje to marzenie każdego dziecka!

2021-08-04 12:43

Łódzkie zoo w sierpniu zorganizowało dla dzieci nie lada atrakcje. Do końca miesiąca najmłodsi mogą wziąć udział w niezwykłych warsztatach, w ramach których nie tylko poznają zwyczaje zwierząt czy ciekawostki o nich. Przed nimi pojawią się również różne wyzwania. Każdego dnia warsztatów czeka je co innego. Szczegóły w materiale.

Warsztaty pod nazwą "Letnia Akademia Zwierząt" w łódzkim zoo odbywają się w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach 13:00-14:30. Każdego dnia obowiązywać będzie inny temat, a na najmłodszych czekać będą różnorodne zadania. "Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych tematów. Poznamy między innymi sekretne życie ptaków, fascynujący świat bezkręgowców czy zwierzęce umiejętności. Porozmawiamy o śmieciowych potworach w świecie zwierząt, przygotujemy hoteliki dla pszczół i zorganizujemy dzień przedszkolaka – zapowiada Magdalena Janiszewska, kierowniczka działu edukacji w łódzkim zoo.

Rolnicy. Podlasie. Majątek Gienka i Andrzeja z Plutycz. Hektary, zwierzęta, dom

W warsztatach w zoo mogą wziąć udział dzieci od siódmego roku życia. Wyjątkiem będzie 26 sierpnia, kiedy w ramach Dnia Przedszkolaka, zajęcia odbędą się dla dzieci przedszkolnych w wieku 4 – 6 lat. - Co istotne, każde dziecko biorące udział w zajęciach musi pozostawać pod opieką pełnoletniego opiekuna, którego uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne - zapowiada zoo.

W sierpniu w łódzkim zoo nie ma nudy. Te atrakcje to marzenie każdego dziecka!

i

Autor: UMŁ

HARMONOGRAM WARSZTATÓW „LETNIA AKADEMIA ZWIERZĄT 2021”

SIERPIEŃ

Środa 4.08.21 ŚMIECIOWE POTWORY W ŚWIECIE ZWIERZĄT

W trakcie warsztatów dowiemy się jakie śmieci są najniebezpieczniejsze dla dzikich zwierząt, gdzie na naszej planecie śmieci jest najwięcej, jak wyglądają ekosystemy – śmieciowiska oraz jak nasze codzienne, drobne decyzje wpływają na globalne tragedie żywych organizmów.

W trakcie spotkania uczestnicy własnoręcznie uratują pingwiny i delfiny zanieczyszczone ropą naftową po katastrofie tankowca, pomogą w przetrwaniu sumatrzańskim

orangutanom, zostaną ratownikami środowiska życia rozgwiazd i ośmiornic, a pod okiem Śmieciowego Potwora nauczą się odpowiedzialnych zachowań w swoich łazienkach i przy domowych koszach na śmieci. Na zakończenie warsztatów każde dziecko wykona ceramiczny obrazek, który zabierze ze sobą.

Czwartek 5.08.21 ZWIERZĘCE NOGI I NÓŻKI

„Chcę oglądać Twoje nogi”, czyli przyglądamy się zwierzęcym nogom przygotowanym na każdy teren i każdą pogodę. Komu kopyto, komu pazur? Które zwierzę chodzi na stopach, a które na paluszkach? Jak wygląda noga od środka? Uczestniczymy w zabawie „Zgadnij co czujesz pod stopami”, posznurujemy jak wilki, pomaszerujemy inochodem jak żyrafy i wielbłądy. Zabawimy się tropami zwierząt i zrobimy gliniane pamiątki, które weźmiemy ze sobą.

UWAGA: Dzieci będą używać swoich stóp i rąk w trakcie zabaw. Prosimy o zabranie skarpetek dla dzieci.

Wtorek 10.08.21 FASCYNUJĄCY ŚWIAT ZWIERZĄT BEZKRĘGOWYCH

Zajęcia edukacyjno-warsztatowe, podczas których uczestnicy dowiedzą się jakie zwierzęta mieszkają w naszym otoczeniu – na trawniku, w krzewach, pod kamieniami, korą itp. Obejrzą także przepiękną kolekcję motyli egzotycznych i poznają z czego robi się jedwab. Sprawdzą które zwierzę ma najwięcej nóg, poznają olbrzymie ślimaki, spektakularne patyczaki i drapieżne modliszki. Dowiedzą się dlaczego skorpiony świecą w ciemności i jak wygląda dziecko biedronki. Starsze dzieci samodzielnie wykonają model kleszcza (zabierają ze sobą) i poznają sposoby ochrony przed tymi pajęczakami. Dla młodszych – gry edukacyjne np. „W sieci pająka”. Mikrokosmos jest fascynujący! Dzieci otrzymują tematyczne książeczki edukacyjne.

UWAGA: W zajęciach NIE uczestniczą zwierzęta jadowite (np. pająki).

Środa 11.08.21 TRUDNA PRACA LEKARZA WETERYNARII!

W trakcie warsztatów weźmiemy udział w akcji „uśpienia i odłowienia” na terenie zoo „lwa” (zabawka) oraz udzielimy mu różnych form pomocy lekarskiej w na prawdziwej sali operacyjnej (prześwietlenie RTG, operacja, zastrzyki itp.). Będziemy mogli obejrzeć pomieszczenia szpitala dla zwierząt i dowiedzieć się ciekawostek o pracy lekarza weterynarii. Na końcu zajęć odbędziemy kurs bandażowania i udzielimy pomocy swojemu choremu pluszakowi (ulubioną zabawkę należy przynieść ze sobą).

UWAGA: W sytuacji niedostępności lekarzy weterynarii (nagłe przypadki medyczne), zapewnimy inne atrakcje.

Czwartek 12.08.21 W WODZIE ŻYJĄ NIE TYLKO RYBY

W trakcie warsztatów poznamy, które zwierzęta łódzkiego zoo są związane z wodą. Obserwując zwierzęta dowiedzmy się do czego rakom służą szczypce, a żurawiom i bocianom długie dzioby. Odwiedzimy rybki Dory i Nemo i poznamy ciekawostki z ich prywatnego życia. Dowiemy się także które ryby kupować na obiad, a których unikać, aby nasz wybór nie wpływał negatywnie na środowisko. W części praktycznej przewidziano liczne aktywności m. in. wodne igraszki, zabawy z lodem, aktywności ruchowe np. „Poszukiwania podwodnych skarbów”. Dzieci otrzymają na pamiątkę książeczki edukacyjne „Mój morski zeszyt”.

Wtorek 17.08.21 ZWIERZĘCE UMIEJĘTNOŚCI

Podczas zajęć porównamy się z umiejętnościami zwierząt i ich zaradnością. Będziemy podglądać zwierzęta: spróbujemy dosięgać karmy jak małpy, zbierać mrówki jak mrówkojad, kule jak skarabeusz itp. Fascynujący świat zmysłów zwierząt – jak wilki będziemy odróżniać zapachy po ciemku. Posłuchamy pieśni zakochanych wielorybów i dowiemy się dlaczego słoń nie potrzebuje telefonu komórkowego, żeby porozmawiać z kolegą na odległość. Łatwo, czy trudno być zwierzęciem? Dzieci otrzymają na pamiątki zestawy naklejek ze zwierzętami.

Środa 18.08.21 CZY ŁATWO BYĆ RODZICEM W ŚWIECIE ZWIERZĄT?

W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się co trzeba zrobić by być dobrym rodzicem w świecie zwierząt. Obejrzymy urodzone w zoo tegoroczne maluchy i staniemy się zapracowanymi rodzicami piskląt, które sami „wysiedzimy”. Łatwo, czy trudno być ptasim rodzicem? Blaski i cienie zwierzęcego macierzyństwa i tacierzyństwa. Na koniec zajęć dzieci wykonają pierzaste wyklejanki, które zabiorą na pamiątkę ze sobą.

Czwartek 19.08.21 NA RATUNEK OWADOM ZAPYLAJĄCYM!

W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się dlaczego wkrótce może zabraknąć na świecie kawy, kakao, owoców, migdałów i oleju rzepakowego. Jakie gatunki należą do zapylaczy? Jak można pomóc im i w rezultacie – sobie samym? Zajęcia przybliżą dzieciom m. in. pszczoły, które nie żądlą i nie mieszkają w ulach. Poznamy tajemnice pszczelego ula – jak wygląda robotnica, truteń i królowa pszczół oraz w jakim celu pszczoły tańczą. W części praktycznej wykonamy hoteliki dla pszczół (dzieci zabierają je ze sobą do domu), posiejemy rośliny miododajne (doniczki zabieramy ze sobą do domu) i spróbujemy różnych gatunków miodu. Ale najpierw popracujemy jak pszczoły.

Wtorek 24.08.21 SEKRETNE ŻYCIE PTAKÓW

Zajęcia, podczas których uczestnicy poznają sekrety ptaków np. Hedwigi z Harrego Pottera, drapieżnej papugi kei, królewskiego orłana i wielu, wielu innych. Wyjaśnimy dlaczego ptaki latają, po co ptakom są pióra i dlaczego u niektórych ptaków są one wodoodporne. Dowiemy się jakimi zmysłami dysponują ptaki (np. dlaczego sowy doskonale radzą sobie w ciemnościach) i czego szukają bociany w ciepłych krajach. W części praktycznej będziemy m. in. dopasowywać głosy ptaków do sylwetek oraz sprawdzać wiedzę ornitologiczną - co jest ptasią prawdą, a co mitem. Przewidujemy także rady dla młodych ptasiarzy i podglądanie ptaków przez lornetki. Podpowiemy jak uatrakcyjnić swój ogród, aby było w nim jak najwięcej ptaków. Na koniec zajęć dzieci wykonają poidełka dla ptaków, które zabiorą ze sobą.

Środa 25.08.21 STOP NUDZIE U ZWIERZĄT

Poznajemy potrzeby psychiczne wybranych grup zwierząt i przeciwdziałamy nudzie. Warsztaty, polegają na wykonaniu zabawek dla zwierząt (np. rolkowe labirynty, pudełkowe zamczyska, huśtawki itp.) które będą oferowane mieszkańcom zoo, na oczach wykonawców. Dodatkowo będziemy mogli wykonać zabawkę dla swojego pupila i zabrać ze sobą.

Czwartek 26.08.21 DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W ZOO

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-6 lat.

Obejrzymy i posłuchamy ciekawostek o wybranych zwierzętach zoo (np. zebry, żyrafy, małpy). Poznamy potrzeby życiowe zwierząt (karma, odpowiednie pomieszczenie, potrzeby psychiczne). Samodzielnie przygotujemy terrarium dla patyczaka (nie zabieramy ze sobą). Zagramy w gry edukacyjne, pobawimy się układankami zoologicznymi, wykonamy zwierzęce aktywizacje ruchowe. Każde dziecko otrzyma naklejki ze zwierzętami.

Szczegóły na temat warsztatów oraz zasady zgłoszeń na stronie łódzkiego zoo.