WPADŁ gang hakerów! Rozsyłali fałszywe alarmy bombowe, oszukiwali na grube miliony!

i

Autor: CBŚP Jak szacują służby, przestępczy proceder przyniósł straty szacowane w milionach złotych.

WPADŁ gang hakerów! Rozsyłali fałszywe alarmy bombowe, oszukiwali na grube miliony! [WIDEO, FOTO]

2020-09-24 21:41

Policja rozbiła gang hakerów. Dziewięć zatrzymanych osób podejrzanych jest o rozesłanie ponad tysiąca fałszywych alarmów bombowych, wysyłanie złośliwych oprogramowań komputerowych oraz oszustw realizowanych w internecie. Jak informuje CBŚP, straty spowodowane działalnością podejrzanych mogą sięgać milionów złotych!

Gang hakerów został rozbity przez CBŚP, policjantów z komend wojewódzkich policji w Łodzi i Gorzowie Wielkopolskim oraz warszawską Prokuraturę Regionalną. Śledczy zatrzymali łącznie dziewięć osób – w tym szefa gangu - z województw: łódzkiego, podlaskiego i mazowieckiego. Wszystkim grozi do 15 lat więzienia. Jak szacują służby, przestępczy proceder przyniósł straty szacowane w milionach złotych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Miała porwać dziecko. W odwecie skatowali ją ŚWIECZNIKIEM. Horror na Bałutach [ZDJĘCIA]

- Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się popełnianiem przestępstw związanych z wysyłaniem do szkół w Łęczycy i przedszkoli na terenie kraju fałszywych alarmów o możliwej detonacji ładunków wybuchowych. Alarmy te miały charakter kaskadowy i przesyłane były za pomocą skrzynek e-mail, z wykorzystaniem narzędzi umożliwiających zachowanie w sieci anonimowości – informują służby Centralnego Biura Śledczego Policji.

WPADŁ gang hakerów! Rozsyłali fałszywe alarmy bombowe, oszukiwali na grube miliony!

W wyniku gróźb ewakuowano mnóstwo osób, a instytucje ponosiły koszty. Według śledczych, takie zmasowane działania grupy mogłyby doprowadzić do paraliżu administracji publicznej. Z ustaleń śledztwa wynika, że ataki na instytucje miały być „przykrywką” maskującą przestępcze działania związane z oszustwami w sieci.

- Hakerzy poprzez złośliwe oprogramowania uzyskiwali dostęp do kont bankowych i wszelkich danych znajdujących się w komputerach i w telefonach komórkowych. Następnie poprzez duplikaty kart SIM dokonywano autoryzacji przelewów na konta tzw. „słupów”. Pieniądze wędrowały przez wiele kont, co miało ukryć przestępczą działalność. Dopiero, gdy trafiły do „bankiera” były rozliczane i przesyłane do poszczególnych członków grupy często w formie kryptowalut – dodaje CBŚP.

Gang hakerów działał również tworząc fikcyjne sklepy internetowe, które szybko – po ściągnięciu pieniędzy od oszukanych klientów – były zamykane.

Śledczy podkreślają, że członkowie grupy wymyślali skomplikowane sposoby działania, aby dokonać oszustw i pozyskać jak największe zyski. Sprawa była bardzo złożona, wielowątkowa, a wszystkie działania przestępcze były prowadzone w cyberprzestrzeni.

Tak zmieniał się Jarosław Kaczyński