Alarm meteo dla Łodzi i regionu! Za oknami rozpęta się pogodowe piekło

i

Autor: BE /archiwum /zdjęcie ilustracyjne

Alarm meteo dla Łodzi i regionu! Za oknami rozpęta się pogodowe piekło

2022-02-16 13:02

Synoptycy IMGW podają, że do Polski nadciąga niż o imieniu Dudley. W całym kraju obowiązują alerty pogodowe - od żółtego na wschodzie, przez pomarańczowy w centrum, po czerwony na zachodzie. Kiedy dotrze do województwa łódzkiego i czego możemy się spodziewać? Szczegóły w materiale.

Jak szacują synoptycy, niż Dudley, spowoduje w Polsce ogromne wichury. Gwałtowne zjawiska mają pojawić się w czwartek (17 lutego) z samego rana, najpierw na zachodzie i północy kraju, gdzie prędkość wiatru w porywach może wynieść nawet do 120 km/h, a następnie także na południu, w centrum i na wschodzie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łódzkie dramatycznie się wyludnia! Dane są gorsze niż zakładano

Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

W województwie łódzkim już od godziny 4:00 w czwartek (17 lutego) obowiązywać będzie drugi stopień ostrzegawczy przed wichurą. "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, lokalnie do 115 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Rano lokalnie możliwe burze i opady krupy śnieżnej" - zapowiadają synoptycy IMGW. Apogeum wichury przewidywane jest w naszym regionie na godzinę 7:00 rano. Silny wiatr może towarzyszyć nam do późnego popołudnia. Pomarańczowy alert obowiązuje do godziny 18:00. W ciągu dnia w centrum regionu termometry wskażą około 7 st. Celsjusza.

W piątek (18 lutego) będzie nieco spokojniej, ale tylko przez chwilę. W nocy znowu zapowiadany jest silny wiatr. Synoptycy zapowiadają, że w sobotę (19.02) czeka nas kolejna wichura, tym razem związana z niżem Eunice. Wstępnie szacuje się, że może być jeszcze silniejsza.

ZOBACZ TEŻ: Właściciel remontuje, oni boją się o swoje życie i zdrowie: "jak były mrozy, to całe schody mieliśmy pokryte lodem, wisiały nawet sople"

Oto numery, które mogą się przydać w sytuacji kryzysowej!

Silny wiatr, ulewy, burze - takie sytuacja pogodowa niosą za sobą niebezpieczeństwa. Podajemy zatem telefony do służb, które są w gotowości w przypadku: zerwania linii energetycznych (PGE), silnych opadów śniegu (WGK), połamanych drzew i konarów blokujących drogi (PSP), uszkodzonych drzew w parkach i na zieleńcach (ZZM) oraz innych niebezpiecznych zdarzeń (policja, Straż Pożarna, WZKiB).

Oto numery:

1. Policja i Straż Pożarna - tel. alarmowe 998, 997, 1122. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi - (42) 638 49 493. Wydział Gospodarki Komunalnej UMŁ - (42) 638 54 53 oraz 638 49 224. Zarząd Zieleni Miejskiej - (42) 632 13 835. PGE - 991