Dom Handlowy Magda na Piotrkowskiej zmienia kolor! Znacie historię tego miejsca?

i

Autor: UMŁ

Jak zmieni się to miejsce?

Dom Handlowy Magda na Piotrkowskiej zmienia kolor! Znacie historię tego miejsca?

2022-10-29 7:15

Dom Handlowy Magda na Piotrkowskiej zostanie poddany rewitalizacji i między innymi zmieni kolor. To charakterystyczne miejsce na mapie ulicy Piotrkowskiej ma ciekawą historię. Znacie ją?

Rozpoczął się remont Domu Handlowego Magda u zbiegu ul. Piotrkowskiej i ul. Jaracza. Główne zmiany, jakie będą widoczne dla przechodniów, to zmiana koloru elewacji. "W porozumieniu ze służbami konserwatorskimi ustaliliśmy, że parterowa kondygnacja będzie ciemnoszara, a tynkowane ściany zewnętrzne powyżej, obecnie łososiowe, pokryte zostaną przełamaną bielą. Ciemnoszary będzie też szyld Magda w narożniku budynku" - zapowiada Elżbieta Kordala, prezes Śródmiejskiej Spółdzielni Spożywców Społem w Łodzi, do której należy budynek.

Naprawom poddany zostanie także dach. Jak podaje łódzki magistrat, niestety, mimo dużych chęci spółdzielcy na razie nie pokuszą się o przywrócenie neonu DH Magda, który nie świeci już od tak wielu lat, że młodsi łodzianie w ogóle go nie pamiętają.

Warto wspomnieć, że działka, na której stoi "Magda", ma ciekawą historię. Na początku XX w. istniał tam teatr Urania należący do Teodora Junoda i Eduarda Vortheila. Na jego deskach debiutował syn Junoda, Eugeniusz Bodo, późniejszy gwiazdor polskiego kina okresu międzywojennego.

Dom Handlowy Magda oddano do użytku w 1967 r. Przez lata był bardzo popularnym punktem handlowym ul. Piotrkowskiej, a zasłynął też dzięki pierwszej otwartej w Łodzi restauracji sieci McDonald’s, którą otwarto tam w 1995 r. Funkcjonowała 20 lat aż do zamknięcia jej w 2015 r. – lokal nie spełniał już standardów sieci.

Sonda
Lubisz swoje miasto?
The Voice of Poland - największe odkrycia 13. edycji programu