Dyrektor Matki Polki odpiera zarzuty łódzkiej rady lekarzy: Liczba operacji kardiochirurgicznych nie spadła u nas o połowę

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. marionbrun /zdjęcie ilustracyjne

Jest odpowiedź szpitala!

Dyrektor Matki Polki odpiera zarzuty łódzkiej rady lekarzy: "Liczba operacji kardiochirurgicznych nie spadła u nas o połowę"

2022-09-22 11:03

"Liczba operacji kardiochirurgicznych u dzieci nie spadła o połowę" - powiedziała PAP dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi prof. Iwona Maroszyńska. Taką informację podała łódzka rada lekarzy alarmując, że z powodu braku anestezjologów ograniczono zabiegi u dzieci z wadami serca.

Łódzka Rada Lekarska zaapelowała w ostatnich dniach do ministra zdrowia o podjęcie działań w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi; jej zdaniem w placówce brakuje anestezjologów wyspecjalizowanych w operacjach kardiochirurgicznych u dzieci i z tego powodu drastycznie ograniczono liczbę zabiegów planowych.

Jak podał prezes łódzkiej ORL dr Paweł R. Czekalski, w sprawie braku anestezjologów w ICZMP samorząd lekarski interweniował już w czerwcu, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o problemach. Były one związane z zakończeniem współpracy ICZMP z zewnętrzną firmą zatrudniającą kilkudziesięciu lekarzy. Anestezjolodzy nie byli zainteresowani zawieraniem indywidualnych umów ze szpitalem; obecnie część z nich pracuje już w innych placówkach.

CZYTAJ: Rodzice drżą o życie swoich dzieci. W Matce Polce odwoływane są operacje serca

"Operatywa w oddziale kardiochirurgicznym jest z tego powodu ograniczona o około połowę" - poinformował dr Czekalski.

"Mamy problemy, ale z całą pewnością liczba operacji nie spadła o połowę - w lipcu zabiegów kardiochirurgii dziecięcej było 25, a w sierpniu 28. Dla porównania - w czerwcu, gdy był jeszcze "stary" zespół anestezjologów, wykonano 33 zabiegi kardiochirurgiczne. A nie ukrywam, że przed ich odejściem z pracy postaraliśmy się, aby zoperować jak najwięcej dzieci. Anestezjolodzy kończący z nami współpracę opuścili pacjentów o północy 30 czerwca. Zostawili pooperacyjne łóżka kardiochirurgiczne wypełnione do maksimum, co wcześniej rzadko się zdarzało. Oddział przejęli anestezjolodzy zatrudnieni na indywidualnych kontraktach" - powiedziała PAP dyrektorka ICZMP prof. Iwona Maroszyńska.

Jak przyznaje dyrektorka ICZMP, zabiegów kardiochirurgicznych u dzieci mogłoby być nieco więcej, ale to zjawisko występujące od dawna i niezwiązane jedynie z brakiem anestezjologów.

"Nie jest tak, że problemy dopiero teraz się pojawiły - bo one występują we wszystkich ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej w kraju" - dodała.

Do końca czerwca Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki miał umowę na świadczenie usług anestezjologicznych podpisaną z podmiotem zewnętrznym, zrzeszającym kilkudziesięciu anestezjologów. Jednak placówka nie była zainteresowana przedłużaniem tej umowy.

"W rozmowach przewijał się motyw, że anestezjolodzy chcą sami sobą zarządzać, niezależnie od nikogo. Podpisujemy z nimi umowy cywilnoprawne, więc byłoby to niezgodne z przepisami. Jednej z osób zaproponowałam objęcie stanowiska kierownika działu intensywnej terapii, ale ta osoba musiałaby przejść na umowę o pracę, bo na umowie cywilnoprawnej nie można pełnić kierowniczych stanowisk, co zresztą zarzucił nam NIK w ostatniej kontroli" - wyjaśniła prof. Maroszyńska.

Z wyjaśnień złożonych w ORL przez jednego z anestezjologów wynika, że głównym powodem odejścia z ICZMP nie były kwestie finansowe, ale niemożność pracy w ramach wydzielonego "heart teamu" skupiającego się wyłącznie na opiece nad pacjentami kardiochirurgicznymi.

W tym tygodniu na stronie internetowej ICZMP pojawiło się ogłoszenie o konkursie ofert na świadczenie usług z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii - kolejne w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Podana w ogłoszeniu stawka oferowana za godzinę pracy to 200 zł.

"To najwyższa stawka dla anestezjologa w Łodzi. Jest też wyodrębniony pakiet kardiochirurgiczny, z dwiema salami kardiochirurgicznymi i opieką pooperacyjną nad pacjentem kardiochirurgicznym. Można wybrać tylko ten pakiet. Nigdy nie odżegnywałam się od tego, by w Instytucie działał zespół kardioanestezjologów, bo uważam, że to jest dobre rozwiązanie, by anestezjolodzy mogli skupiać się na pracy z określonymi pacjentami, np. noworodkami, pacjentami wielourazowymi czy kardiochirurgicznymi - specyfika pracy w każdym przypadku jest trochę inna" - zaznaczyła prof. Maroszyńska.

ICZMP to właściwie dwa szpitale - w części ginekologiczno-położniczej jest pełna obsada anestezjologiczna, co ciekawe większość z pracujących tam specjalistów to lekarze, którzy wcześniej zatrudnieni byli przez spółkę zewnętrzną i zdecydowali się od czerwca na przejście na indywidualne umowy. Braki kadrowe występują jedynie w części pediatrycznej i chodzi głównie o 6 specjalistów, którzy zajmowali się opieką nad pacjentami kardiochirurgicznymi.

O problemach z przekładaniem operacji na kardiochirurgii ICZMP oprócz łódzkiego samorządu lekarzy informowała także Justyna Śliwkiewicz-Sadowska z Fundacji Najdroższa Blizna. Towarzysząca jej mama trzyletniego pacjenta twierdziła, że od jednego z kardiochirurgów z ICZMP miała usłyszeć, iż nie podejmie się on operacji chłopca, bo wymagana jest przy niej obecność doświadczonego anestezjologa, a w szpitalu są z tym problemy.

"To bardzo nieodpowiedzialna wypowiedź. Anestezjolodzy znieczulający obecnie także na kardiochirurgii to lekarze pracujący od bardzo dawna w ICZMP, którzy mają doświadczenie w takich operacjach. Jest tylko jeden nowy anestezjolog, który zaczął od współuczestniczenia w zabiegach i bardzo szybko opanował niezbędne umiejętności" - podkreśliła prof. Maroszyńska.

Jak dodała, najtrudniejsze operacje kardiochirurgiczne u dzieci dotyczą przede wszystkim okresu noworodkowego, a te - z oczywistych względów - odbywają się w ICZMP na bieżąco.

"Jeśli chodzi o późniejsze etapy leczenia kardiochirurgicznego to zawsze spora część pacjentów wyjeżdżała na operacje m.in. do Niemiec. Tam teraz zmieniła się kadra i są pewnie problemy z przyjmowaniem polskich dzieci na zabiegi planowe. W Polsce jest siedem klinik kardiochirurgii dziecięcej, więc nawet jeżeli w jednym - naszym - ośrodku spada w miesiącu 5 zabiegów, to - przynajmniej teoretycznie - nie powinno być problemów ze znalezieniem dla nich miejsca leczenia" - zaznaczyła prof. Maroszyńska.

O krok od tragedii w Gdyni. Dziewczynka na hulajnodze niemal wjechała pod koła samochodu
Sonda
Czy chodzi regularnie do lekarza, by się przebadać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE