Na Piotrkowskiej pojawi się nowa gwiazda! Kiedy uroczyste odsłonięcie?

i

Autor: UMŁ /archiwum

Na Piotrkowskiej pojawi się nowa gwiazda! Kiedy uroczyste odsłonięcie?

2022-05-10 13:25

W Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi wkrótce pojawi się nowa gwiazda. Jej odsłonięcie będzie ukoronowaniem obchodów 55 lat działalności Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Tradycyjnie, zaraz po uroczystości odbędzie się spotkanie w Klubie 77.

Gwiazda na 55-lecie Stowarzyszenia Filmowców Polskich będzie 88. gwiazdą na ulicy Piotrkowskiej. Jej fundatorem jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich to organizacja filmowa stojąca na straży praw filmowców, skupiająca w swoich szeregach blisko 1900 członków, przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych, a także krytyków, historyków i publicystów filmowych. Stowarzyszenie powstało w 1966 roku. Na przestrzeni lat powołało do życia najważniejsze instytucje filmowe, w tym m.in. Łódzką Szkołę Filmową czy studio filmowe Se-Ma-For.

ZOBACZ TEŻ: Pasaż Schillera w Łodzi do remontu! Kiedy? Co się zmieni?

Krystian Ochman chwilę przed występem! Opowiada nam o kulisach Eurowizji! [TYLKO U NAS]

Jak opisuje łódzki magistrat, Stowarzyszenie Filmowców Polskich inicjowało najważniejsze zmiany i reformy w obszarze kinematografii. Z jego inicjatywy powstała reforma prawa autorskiego, nowoczesna ustawa o kinematografii czy obecnie procedowana ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego oraz implementacja dyrektywy o prawie autorskim. Dziś, pod kierownictwem Jacka Bromskiego, zajmuje się przystosowywaniem polskiego przemysłu filmowego do zmieniających się czasów – finansuje nowatorskie produkcje nagradzane na międzynarodowych festiwalach, wspiera debiutantów, zajmuje się kodyfikacją prawa autorskiego w dobie Internetu, chroni ludzi wykonujących zawody filmowe, promuje kulturę filmową na całym świecie, nagradza zasłużonych filmowców, zajmuje się przystosowaniem filmowym seniorów i młodzieży.

SPRAWDŹ: Noc Muzeów 2022 w Łodzi [PROGRAM]. Impreza powraca po 2-letniej przerwie!

Odsłonięcie gwiazdy w Łódzkiej Alei Gwiazd już 14 maja o godzinie 13 przy ul. Piotrkowskiej 77. Pół godziny później, w pobliskim Klubie 77, odbędzie się spotkanie.

ZOBACZ: Otwarto taras widokowy na Nowe Centrum Łodzi! Podziwiać można też Manhattan i Widzew

Sonda
Czy spotkałeś/spotkałaś kiedyś zagraniczną gwiazdę w Polsce?