Opoczno. Leżała na torach, maszynista gwałtownie hamował. 35-latkę uratował jeden szczegół

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. pixabayanalogicus /zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii!

Chciała, żeby przejechał ją pociąg. Już leżała na torach, ale uratował ją jeden szczegół

2022-09-13 11:15

W Opocznie na ul. Wałowej omal nie doszło do tragedii. 35-letnia kobieta chciała odebrać sobie życie, położyła się na torach i czekała na nadjeżdżający pociąg. Jeden szczegół sprawił jednak, że maszynista zauważył ją i zdążył wyhamować. Na miejsce wezwana została policja, kobietę udało się zatrzymać po pościgu.

Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę (11 września) po godzinie 10:00 rano. Maszynista jednego z pociągów zauważył na torach leżącego człowieka, od razu zaczął hamować. Jak się okazało, była to 35-letnia kobieta, która chciała odebrać sobie życie. Jak opisuje policja, niedoszła samobójczyni miała na sobie czerwone ubranie, dzięki czemu została w porę dostrzeżona.

CZYTAJ TEŻ: Wieluń. 16-latka leżała pod mostem z pętlą na szyi. Nie chciała, żeby ktoś ją znalazł

"Kiedy kobieta zorientowała się, że pociąg zdążył się zatrzymać, zaczęła uciekać w kierunku Centralnej Magistrali Kolejowej. Policjanci, którzy pojawili się na miejscu interwencji na ulicy Wałowej, od maszynisty dowiedzieli się jak wygląda 35-latka i w którym kierunku pobiegła. Niezwłocznie zaczęli poszukiwania kobiety. W pobliżu dworca PKP w Opocznie, zauważyli idącą po torach kolejowych w kierunku Centralnej Magistrali Kolejowej osobę. 35-latka na widok policjantów zaczęła biec, nie reagowała na wołania policjantów, którzy krzyczeli, że chcą jej pomóc. Ostatecznie policjanci zatrzymali mieszkankę Opoczna. Kobieta była roztrzęsiona, opowiedziała policjantom, co ją skłoniło do tak drastycznego kroku. Mundurowi zaopiekowali się nią do czasu przyjazdu załogi karetki pogotowia" - informuje asp.szt. Barbara Stępień z opoczyńskiej komendy.

ZOBACZ: Tragedia na torach w Kutnie. Młody mężczyzna przechodził przez tory, zabił go pociąg

Decyzją ratowników medycznych 35-latka trafiła pod opiekę lekarzy.

Według policyjnych statystyk każdego dnia w Polsce śmiercią samobójczą ginie kilkanaście osób.

Osoba zagrożona samobójstwem może:

 • mówić o popełnieniu samobójstwa;
 • mieć problemy z jedzeniem i spaniem;
 • drastycznie zmieniać swoje zachowanie;
 • wycofywać się z kontaktów towarzyskich;
 • tracić zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby itd.;
 • przygotowywać się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny, porządkując swoje sprawy;
 • rozdawać ważne dla niej rzeczy;
 • podejmować ryzykowne działania;
 • wykazywać zainteresowanie problemem śmierci i umierania;
 • nie dbać o swój wygląd zewnętrzny;
 • zwiększyć spożycie alkoholu, narkotyków lub leków.

Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się.Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei.

Mija rok od tragicznej śmierci żołnierza, którego zabił pijany kierowca

Co robić?

"Jeśli ktoś zwierza się, że ma myśli o samobójstwie lub ujawnia przytoczone symptomy, szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak psycholog, psychiatra, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego" - informuje policja.

Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami. Przypominamy, że na terenie miasta znajduje się wiele instytucji pomocowych, między innymi miejski ośrodek pomocy rodzinie, ośrodki interwencji kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych i zapobiec tragicznym w skutkach wydarzeniom.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego telefon 800 70 2222. Szczegółowe informacje można znaleźć też na stronie: https://liniawsparcia.pl/Wsparciem służą również pracownicy telefonu zaufania dla osób cierpiących na depresję telefon 22 484 88 01. Szczegółowe informacje znajdują się też na stronie https://stopdepresji.pl/

"Nie ulegajmy stereotypom i uprzedzeniom wobec takiej osoby, nie wierzmy w jeden z popularnych mitów, dotyczący tego, że jeśli ktoś mówi o chęci odebrania sobie życia, nie zrobi tego. Jak pokazują badania nie jest to prawdą" - apeluje policja.

Sonda
Korzystasz z pomocy psychoterapii?
Nasi Partnerzy polecają