Prace archeologiczne na budowie Bulwarów Północnych. Co tam odkryto?

i

Autor: UMŁ, fot. Stefan Brajter

Prace archeologiczne na budowie Bulwarów Północnych. Co tam odkryto?

2022-03-31 11:20

U zbiegu ulic Ogrodowej i Północnej powstają Bulwary Północne. Na placu budowy obecni są też archeolodzy, odkryto tam bowiem fragmenty starych budynków. Co dokładnie znaleziono?

Przebudowa ulic Ogrodowej i Północnej w Łodzi trwa już półtora miesiąca. W tym czasie zrealizowano część robót drogowych oraz archeologicznych. Na północnym odcinku Bulwarów Północnych (od ul. Franciszkańskiej do ul. Zachodniej) w całości rozebrano nawierzchnię jezdni i chodników. Łączny obszar objęty tymi pracami wyniósł prawie 1,2 tys. mkw. Zniknęło również torowisko tramwajowe wraz z ogrodzeniem i siecią trakcyjną. Rozebrano pół kilometra szyn, zdemontowano słupy, pięć kilometrów przewodów i lin oraz wybrano 1,5 tys. metrów sześciennych ziemi i kruszywa.

ZOBACZ: Na Starym Rynku trwa remont. Na miejscu są też archeolodzy! Co takiego znaleźli?

Od kiedy odkryto fragmenty starych budynków, na placu budowy nieustannie jest obecna kilkuosobowa ekipa archeologów. Ich praca polega na ostrożnym zrywaniu wierzchnich warstw ziemi, odsłanianiu pozostałości, a później żmudnym ręcznym oczyszczaniu do najdrobniejszego szczegółu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Centrum Łodzi rozkopane, robotnicy zniknęli. Miasto zrywa umowę z wykonawcą!

Remonty łódzkich dróg stanęły pod znakiem zapytania

– Prace budowlane nieco zwolniły z uwagi na odkrycia archeologiczne. Obecnie na budowie jest ekipa i trwają tam prace przy korytowaniu nowej jezdni. W najbliższych tygodniach planowane jest rozpoczęcie robót drogowych, głównie profilowania podłoża i układania warstw podbudowy, a także wstępne prace przy nowym systemie odwodnieniowym – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich.

CZYTAJ TEŻ: Gdyby nie rzeka Łódka, nie byłoby dzisiejszej Manufaktury. Jaką tajemnicę kryją fontanny na rynku? [WIDEO]

Jak informują archeolodzy, pod Bulwarami Północnymi odkryto mury Starego Miasta.

– Odkryliśmy fundamenty i piwnice przedwojennej fabryki „Bracia Cytryn" oraz ówczesnego zakładu kąpielowego. W ostatnich dniach, w miarę przesuwania się w kierunku ul. Wschodniej, odsłaniamy resztki dwóch budynków drewnianych. Widać też zarysy szczeliny przeciwlotniczej – mówi Zbigniew Rybacki, archeolog.

Ekipy archeologów przejdą cały modernizowany odcinek – aż do skrzyżowania ul. Ogrodowej i ul. Zachodniej. Później, m.in. dzięki zdjęciom z drona, zostanie stworzona dokumentacja fotograficzna i geodezyjna.

ZOBACZ: Z powodu wojny władze Łodzi obawiają się paraliżu miejskich inwestycji. Które projekty są zagrożone?

Po przebudowie ulice Ogrodowa i Północna zmienią się w Bulwary Północne, będące zupełnie nową, atrakcyjną przestrzenią dla łodzian i turystów. Pojawią się tam kawiarnie, kioski gastronomiczne i dużo zieleni.

Wartość inwestycji to 45,5 mln zł. Koniec prac zaplanowano na 2023 r.

Sonda
Czy denerwują Cię remonty dróg w Łodzi?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany