Złodzieje nie liczą się z tragicznymi konsekwencjami! Łodzianie muszą szczególnie uważać!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. YuryRymko /zdjęcie ilustracyjne

Niebezpiecznie na ulicach Łodzi. Złodzieje nie liczą się z tragicznymi konsekwencjami

2022-04-14 8:56

Straż Miejska w Łodzi oraz łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji ostrzegają przed niebezpieczeństwem, jakie stanowią nieosłonięte studzienki. Na terenie Łodzi coraz więcej zuchwałych kradzieży elementów miejskiej armatury kanalizacyjnej. Służby apelują również do właścicieli skupów złomu przed przyjmowaniem pochodzącego z kradzieży żeliwa.

"Ostatnio w Łodzi nasiliły się przypadki kradzieży żeliwnych pokryw włazów kanalizacyjnych i krat wpustów ulicznych. Otwarte studzienki i wpusty stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Wpadnięcie do otwartej studzienki, najechanie na otwarty wpust rowerem lub samochodem, może skończyć się tragicznie" - podaje łódzki magistrat. Łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Straż Miejska w Łodzi ostrzegają właścicieli skupów złomu przed przyjmowaniem żeliwa pochodzącego z kradzieży elementów miejskiej armatury kanalizacyjnej. Strażnicy zapowiadają, że będą skrupulatniej i częściej kontrolować punkty skupu surowców wtórnych.

ZOBACZ TEŻ: Skutki tej kradzieży mogły być tragiczne. 21-latkowi z Kutna grozi więzienie

Krzysztof Rutkowski odzyskał rowery elektryczne warte milion złotych

Za zakup kradzionych elementów infrastruktury kanalizacyjnej grożą wysokie kary – grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Sprawcy mogą odpowiadać nie tylko za kradzież miejskiego mienia, ale przede wszystkim za narażenie na utratę zdrowia i życia.

Dla handlarza, który dostarcza kradziony metal do skupu, kodeks karny przewiduje karę więzienia od 3 miesięcy do 5 lat w związku z art. 278 k.k. (kradzież) lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat w związku z art. 291 k.k. (paserstwo umyślne).

CZYTAJ TEŻ: Rzeka Bałutka zanieczyszczona! Ma kolor... atramentu. Winny słono za to zapłaci

Przydatne numery

ZWiK Łódź apeluje również do łodzian, by zwracali uwagę na otwarte wpusty uliczne i studnie kanalizacyjne, a w przypadku zauważenia braku pokrywy kanalizacyjnej lub kratki na ulicznym wpuście zawiadamiali o tym Pogotowie Kanalizacyjne ZWiK pod bezpłatnym numer telefonu 994 (czynny całą dobę), Strażą Miejską – tel. 986 lub Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 42 638 49 49. Świadkowie kradzieży proszeni są o niezwłoczny kontakt ze strażą miejską lub policją.

Sonda
Czy kary za kradzieże powinny być surowsze?
Nasi Partnerzy polecają