Koronawirus. Gdzie oddać osocze w Łodzi? Kto może je oddać? Osocze ozdrowieńców potrzebne! Zobacz odpowiedzi na NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. AhmadArdity

Koronawirus. Gdzie oddać osocze w Łodzi? Kto może je oddać? Osocze ozdrowieńców potrzebne! Zobacz odpowiedzi na NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA!

2020-11-20 13:15

Osocze ozdrowieńców to jeden z leków dla chorych na COVID-19. Kto może oddać osocze? Gdzie i jak oddać osocze w Łodzi i województwie? Oto informacje dla tych, którzy przeszli koronawirusa i wytworzyli przeciwciała. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w temacie osocza ozdrowieńców i leczenia osoczem pacjentów z COVID-19.

Spis treści

  1. Koronawirus. Gdzie oddać osocze w Łodzi i regionie?
  2. Osocze ozdrowieńców - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
  3. Kto może oddać osocze?
  4. Jak oddać osocze? Jak jest pobierane?
  5. Jak przygotować się do oddania osocza?
  6. Czy oddawanie osocza jest bezpieczne?
  7. Jak wygląda leczenie osoczem od ozdrowieńców?

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Oddanie osocza przez osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem to cenny dar. Osocze po przebyciu COVID-19 można oddać w najbliższym Centrum Krwiodawstwa.

CZYTAJ: Najmłodszą ofiarą COVID-19 w regionie łódzkim jest 25-letnia kobieta z powiatu łódzkiego

Koronawirus. Gdzie oddać osocze w Łodzi i regionie?

W województwie łódzkim osocze można oddać w poniższych punktach:

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi przy ul. Franciszkańskiej 17/25. Numery telefonu:(42)-61-61-457, (42)-61-61-467, (42)-61-61-456. Adres e-mail: [email protected]
  • Kutnowski Szpital Samorządowy, ul. Kościuszki 52: tel. 22 254 85 29, 667 953 965, lub e-mail : [email protected].

Osocze ozdrowieńców - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Oprócz tego, gdzie można oddać osocze, najczęściej zadawane pytania to m.in. kto może oddać osocze? Co to jest osocze ozdrowieńców? Jak wygląda pobieranie osocza? Czy jest bezpieczne? Jak wygląda leczenie osoczem od ozdrowieńców? Poniżej znajdziecie odpowiedzi.

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U. 2017 poz. 1741),

- przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej: - 28 dni od zakończenia objawów, - 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy, - są w wieku 18-65 lat,

- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną wykonane przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Rekomenduje się wcześniejszy bezpośredni kontakt z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca

Jak oddać osocze? Jak jest pobierane?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza.

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane.

W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

ZOBACZ: Łódź: Badanie na koronawirusa na NFZ. Darmowe testy na COVID-19 w mobilnych punktach wymazowych [LISTA MIEJSC]

Jak przygotować się do oddania osocza?

Jak zaleca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, przede wszystkim dobrze się wyśpij, bądź wypoczęty. Nim przyjdziesz do Centrum zjedz lekkie śniadanie – unikaj tłustych produktów, te mają wpływ na jakość Twojej krwi (ser żółty, orzechy, potrawy smażone). Pij dużo - soku, wody, herbaty. Niekoniecznie kawy. Dwa litry przed oddaniem nawodnią Cię odpowiednio. Ogranicz też liczbę papierosów – to właściwie tyle.

Czy oddawanie osocza jest bezpieczne?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zapewnia, że na czas trwania epidemii wprowadziło zestaw procedur, które pozwalają zmniejszyć ryzyko potencjalnych zarażeń, między innymi, zmniejszona została liczba osób mogących przebywać w poczekalni, wymagana jest dezynfekcja,a także wykonywany jest pomiar temperatury ciała. O aspekt zdrowotny i bezpieczeństwo dbają lekarze – jeżeli istnieje powód, dla którego nie powinieneś oddawać krwi, dowiesz się o nim w trakcie badania. Bezpieczeństwo osób w Twoim otoczeniu gwarantują natomiast dwa badania o ujemnym wyniku wykonane pod kątem wirusa COVID-19 – pamiętaj, by ich wyniki zabrać ze sobą do RCKiK!

Jak wygląda leczenie osoczem od ozdrowieńców?

Jak działa terapia osoczem? Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.

Więcej na temat koronawirusa w Łodzi i regionie: