Koronawirus. Poznań w CZERWONEJ STREFIE. Ponad 100 takich miejsc w całej Polsce!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Candid_Shots Koronawirus. Poznań w CZERWONEJ STREFIE. Ponad 100 takich miejsc w całej Polsce!

Koronawirus w Polsce: ŻÓŁTĄ STREFĄ OBJĘTY CAŁY KRAJ! Jak wygląda sytuacja w woj. łódzkim? [DANE z 8.10]

2020-10-08 14:45

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś (8.10.2020) o rozszerzeniu żółtej strefy na całą Polskę. Powodem jest ogromny przyrost zakażeń koronawirusem. Aktualne dane mówią o ponad 4 tysiącach nowych przypadków i ponad 80. zgonach w ostatniej dobie. Co oznacza żółta strefa? Jak wygląda sytuacja w woj. łódzkim? Ile jest wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 w regionie? Przeczytajcie o szczegółach.

Spis treści

  1. Cała Polska objęta żółtą strefą! Co to oznacza?
  2. Czerwona strefa wciąż obowiązuje!
  3. Koronawirus w woj. łódzkim [DANE] - Żółta i czerwona strefa
  4. Koronawirus w Łódzkiem: Ile w szpitalach jest wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19?

Według dzisiejszego (8.10.2020) raportu stanu zakażeń koronawirusem, w ostatniej dobie w Polsce wykryto 4 280 nowych przypadków, z czego 279 to mieszkańcy województwa łódzkiego. Ministerstwo zdrowia poinformowało również o ponad 70 ofiarach śmiertelnych. Jak podaje Urząd Wojewódzki w Łodzi, nie żyje kolejnych czterech pacjentów z naszego regionu. Są to osoby w wieku od 72 do 99 lat.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus w Urzędzie Marszałkowskim! Zakażony marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber

W związku z lawinowym przyrostem zakażeń, premier Mateusz Morawiecki zwołał dziś konferencję prasową, na której m.in. poinformował o konieczności objęcia żółtą strefą całego kraju. Obostrzenia z tym związane będą obowiązywać od najbliższej soboty (10.10.2020 r.)

Cała Polska objęta żółtą strefą! Co to oznacza?

Do tej pory kryteriami, na podstawie których wyznaczana była żółta bądź czerwona strefa były: przyrost liczby nowo wykrytych przypadków na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni oraz liczba zakażeń na każde 10 tysięcy mieszkańców. Dziś Rząd zadecydował o konieczności objęcia żółtą strefą całej Polski. Co to oznacza? Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, oznacza to m.in. że obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie przestrzeni publicznej w całym kraju. Minister zdrowia mówi jasno: maseczki, dystans i dezynfekcja rąk - to narzędzia, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Obostrzenia obowiązywać będą od soboty, 10.10.2020 r.

Oto oficjalne informacje na temat obostrzeń podane przez ministerstwo zdrowia:

1. zakazane – jest do odwołania - prowadzenie przez przedsiębiorców nie tylko działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych zamkniętych przestrzeniach;2. w przypadku zwolnienia z obowiązku zakrywania ust i nosa z powodów związanych ze zdrowiem będzie wymagane przedstawienie, na żądanie policji lub staży gminnej, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;3. odległość między organizowanymi zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 m;4. w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać między godz. 6:00 a 22:00 z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu;5. na obszarze czerwonym i żółtym będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej niezależnie od odległości 1,5 m między osobami;6. nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży7. w przypadku hospicjów i oddziałów opieki paliatywnej wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany, gdy stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na pilne przyjęcie go do hospicjum lub oddziału.

Od dnia 17 października 2020 r. wesela i inne uroczystości rodzinne będą się odbywały przy ograniczeniach 75 osób w strefie żółtej i 50 w czerwonej.

Czerwona strefa wciąż obowiązuje!

Jak dodaje minister zdrowia, wciąż wyznaczane będą również powiaty, gdzie ze względu na duży przyrost zakażeń, konieczne będzie wprowadzenie czerwonej strefy.

Koronawirus w woj. łódzkim [DANE] - Żółta i czerwona strefa

Podsumowując, żółta strefa obowiązuje na terenie całego województwa łódzkiego.

Czerwoną strefą w regionie łódzkim objęte zostały powiaty: bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski.

Koronawirus w Łódzkiem: Ile w szpitalach jest wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19?

Z danych na dzień 5.10.2020 r. podanych przez Urząd Wojewódzki w Łodzi wynika, że na 661 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, zajętych jest 449. Łóżek z respiratorami w regionie jest łącznie 30, z czego w tej chwili zajętych jest 17.

W regionie łódzkim, od początku epidemii, za pomocą testów laboratoryjnych, wykryto 8041 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 297 osób zmarło. W całej Polsce jest już 111 599 zakażeń, w tym 2 867 zgonów.

Więcej na temat koronawirusa w Łodzi i regionie:

Sprawdzają, czy Ziobro ma koronawirusa. Były wiceminister sprawiedliwości ujawnia