Weekend 5, 6 i 7 sierpnia w Łodzi. Co robić? [IMPREZY, WYDARZENIA, ATRAKCJE]

i

Autor: BE /archiwum /zdjęcie ilustracyjne

Co robić w weekend w Łodzi?

Weekend 5, 6 i 7 sierpnia w Łodzi. Co robić? [IMPREZY, WYDARZENIA, ATRAKCJE]

2022-08-04 12:44

Spędzacie weekend 5, 6 i 7 sierpnia w Łodzi? Podpowiadamy, gdzie będą najciekawsze imprezy. Co tydzień znajdziecie zapowiedzi nowych wydarzeń.

W tym artykule prezentujemy Wam listę ciekawych wydarzeń odbywających się w ten weekend w naszym mieście. Jeśli nie macie jeszcze planów na spędzenie 5, 6 i 7 sierpnia w Łodzi, to być może zainteresują Was poniższe propozycje. Wśród nich m.in.: spacery po Łodzi z przewodnikiem, wystawy, plenerowe kino czy też jazz w Manufakturze. Zachęcamy Was do komentowania. Jeśli wiecie o jakimś ciekawym wydarzeniu, o którym nie napiliśmy, zostawcie nam informację w komentarzu poniżej.

Spacery po Łodzi z przewodnikiem

Spacery z wyjątkowym przewodnikiem, który nie tylko prowadzi nas do interesujących miejsc, ale też przekaże ogrom wiedzy, ciekawostek i akcentów humorystycznych – brzmi jak plan na idealne weekendowe przedpołudnie!

Fundacja Ulicy Piotrkowskiej zaprasza na kolejny bezpłatny spacer poświęcony wielokulturowej Łodzi. Spotkanie zaplanowane jest na sobotę (6 sierpnia). Zbiórka o godz. 11:00 na placu Reymonta przy pomniku autora „Ziemi obiecanej".

ZOBACZ TEŻ: Koncerty Łódź. Atrakcje na Piotrkowskiej przez całe lato!

Polówka - plenerowe kino dla każdego

Weekendowe propozycje Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka zadowolą fanów komedii romantycznych, horrorów, filmów dokumentalnych, a nawet wielbicieli twórczości Amy Winehouse.

W piątek (5 sierpnia) w cyklu „Polsko-ukraińskie kino" zostanie wyświetlony film z napisami w języku ukraińskim, widzowie obejrzą „I tak Cię kocham".

W sobotę (6 sierpnia) w Fuzji (ul. Milionowa 6a) będzie można zobaczyć horror w klimacie „Stranger Things" – „Odmieńcy".

Z kolei na niedzielę (7 sierpnia) zaplanowano projekcję słynnego dokumentu o życiu Amy Winehouse. „Amy" będzie prezentowana na Letnisku Księży Młyn. W tym samym czasie w ramach Moto Polówki na parkingu TME (ul. Rozalii 1) zostanie wyświetlona czarująca komedia romantyczna z 2006 roku z Cameron Diaz, Kate Winslet i Jude Law „Holiday".

Wszystkie projekcje są bezpłatne i rozpoczynają się o godz. 21:00.

SPRAWDŹ: Festiwal Światła 2022 w Łodzi. Data i pierwsze szczegóły!

Filmowe lato w łódzkim

Zwiedzanie wystawy „Łódź filmowa" z przewodnikiem, pokaz filmów z archiwów domowych mieszkańców naszego miasta, seans filmu „Wymyk" i premiera filmu „Sonata" Bartosza Blaschke - to wszystko czeka na łodzian w Muzeum Kinematografii.

„Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim" to wydarzenie organizowane wspólnie przez Festiwal Kamera Akcja, Bibliotekę Miejską w Łodzi i Muzeum Kinematografii, a wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Odbędzie się w piątek (5 sierpnia) w Muzeum Kinematografii (plac Zwycięstwa 1).

O godz. 14:00 rozpocznie się zwiedzanie wystawy stałej „Łódź filmowa". Na godz. 15:30 zaplanowano pokaz filmów domowych. O godz. 17:00 widzowie będą mogli obejrzeć film "Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego.

A o godz. 19:00 premierowo wyświetlony zostanie film „Sonata" Bartosza Blaschke, który opowiada opartą na faktach, historię Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorką Barbarą Wypych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

ZOBACZ: Łódzkie: kąpieliska w Łodzi i okolicy. Gdzie nad wodę w Łódzkiem?

Manu Summer Jazz Sundays

W niedzielę (7 sierpnia) rozpocznie się 12. edycja kultowej serii Manu Summer Jazz Sundays, nagrodzonej w tym roku Jazzową Perłą Łodzi podczas Grand Prix Melomani.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa – „Tribute to…” ma być hołdem złożonym największym postaciom polskiej sceny jazzowej: Maciejowi Strzelczykowi, Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi, Wojciechowi Karolakowi i Zbigniewowi Namysłowskiemu. Muzyczną cześć gwiazdom oddadzą artyści, którzy z nimi komponowali, występowali, przyjaźnili się i razem tworzyli niezapomniany jazz.

Podczas pierwszego koncertu muzykę Macieja Strzelczyka przypomni projekt Piotra Rodowicza, który był częścią ostatniego składu artysty. Strzelczyk był wybitnym skrzypkiem jazzowym i uznanym aranżerem. W trakcie kariery został nagrodzony szeregiem znaczących nagród, m.in. wyróżnieniem na festiwalu Jazz Juniors, Złotym Smyczkiem na Konkursie im. Zbigniewa Seiferta czy nominacją do „Fryderyka”.

Start o godz. 17:00 na Małym Rynku w Manufakturze.

Letnie Koncerty w Altanie

Student i absolwentki Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi: Wojciech Dzwonkowski – baryton, Zuzanna Caban – sopran i Magdalena Cieślak – mezzosopran, zaprezentują znane i chętnie nucone, piosenki z muzycznych filmowych hitów.

CZYTAJ TEŻ: W Łodzi stanęły ławki dla karmiących matek. "To ułatwienie, a nie obowiązek!"

W repertuarze m.in. „Somewhere Over the Rainbow” z musicalu filmowego „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „Śnić sen” z musicalu „Człowiek z La Manchy”, piosenka „Love Never Dies”, skomponowana przez mistrza sztuki musicalowej Andrew Lloyda Webbera czy utwór „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu”.

Koncert w parku Źródliska I w Łodzi (al. Józefa Piłsudskiego) odbędzie się w niedzielę (7 sierpnia) o godz. 17:00. Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Letnie koncerty w Altanie" są bezpłatne.

Z wizytą w pałacu Karola Poznańskiego

Jak mieszkał syn Izraela Poznańskiego – Karol Poznański? W weekend warto zwiedzić wybudowany w stylu neorenesansowym pałac, w którym obecnie znajduje się Akademia Muzyczna w Łodzi.

W trakcie spaceru po imponującym pałacu przy ul. Gdańskiej 32, będzie można obejrzeć m.in. ogród zimowy, salę balową, salę bilardową z palarnią, jadalnię i jedyną w swoim rodzaju klatkę schodową z ogromnym witrażem. Wiele z tych pomieszczeń jest wyposażonych w meble, które były używane jeszcze przez rodzinę Poznańskich. Uwagę zwiedzających z pewnością przykują kunsztowne boazerie, zdobione sufity czy kominki.

ZOBACZ: Ochroniarz wpadł do wykopu na budowie łódzkiego "metra". Dramatyczna akcja strażaków

Najbliższe oprowadzania zaplanowano na piątek i niedzielę (5 i 8 sierpnia) na godz. 11:00. Bilet wstępu kosztuje 15 zł. Wymagane są zapisy mailowe: promocja@amuz.lodz.pl lub tel. 42 66 21 645.

„Baby witch" w Galerii Pop up Ogrodowa 8

Galeria Pop up Ogrodowa8 już w najbliższy piątek (5 sierpnia), zaprezentuje nową wystawę „Baby witch". Jej autorką jest nagradzana fotografka, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej współtworząca Fundację Picture Doc – Aleksandra Szajnecka.

„Baby witch” w internetowym slangu oznacza młodą, dopiero zaczynającą swoją przygodę z ezoteryką i rytuałami osobę, która pragnie zgłębiać swoją wiedzę na temat magii. Artystka, poświęcając uwagę wiedzy ezoterycznej, w oparciu o wskazówki publikowane w popularnych mediach społecznościowych, decydowała się na realizację różnego rodzaju rytuałów i obserwacji, takich jak np. stawianie tarota czy odczuwanie wpływu księżyca na cykliczność organizmu.

Konfrontując te praktyki z własną wrażliwością i życiowym doświadczeniem – także tym z okresu pandemii stworzyła artystyczny zapis poświęcony wiedzy duchowej.

Wystawa w biurowcu Ogrodowa Office przy ul. Ogrodowej 8 będzie dostępna do 21 sierpnia.

SPRAWDŹ: Na krańcówce na Janowie stanie pierwsza szybka ładowarka dla elektrycznych autobusów

KIPISZ: Kobiecy koncert w ogrodzie

Trio „mocnych, muzykujących kobiet" wystąpi w klimatycznym ogrodzie klubokawiarni KIPISZ ul. Piotrkowskiej 282 w sobotę (6 sierpnia) o godz. 20:00.

Zespół tworzą: Aleksandra Kędzia - wokalistka oraz instrumentalistka grająca na skrzypcach i pianinie; Zuza Siewiera pisząca piosenki wokalistka, grająca na ukulele, pianinie i gitarze oraz Martyna Olbrych - pianistka, basistka, kompozytorka, która supportowała wraz z zespołem m.in. Lecha Janerkę czy TSA.

Dmytro Kozacki: „Światło zwycięży”

Wystawę fotografii autorstwa Dmytro Kozackiego, które przedstawiają portrety bohaterskich żołnierzy pułku Azow i mieszkańców Mariupola, broniących zakładów Azowstal, można oglądać w Bibliotece Tuvim przy ul. Tuwima 46. Autorem zdjęć jest 26-letni żołnierz i fotograf - Dymytro Kozacki, szef służby prasowej pułku Azow, którego los jest obecnie nieznany. Przed 20 maja i poddaniem Azowstalu Kozacki zdołał umieścić w sieci zdjęcia, które dokumentują codzienność trzymiesięcznego wojennego życia w podziemiach olbrzymiego kombinatu. Wśród nich jest słynne zdjęcie „Światło zwycięży”, które przedstawia żołnierza stojącego w strumieniu światła, Fotografie zostały umieszczone na terenie całej przestrzeni biblioteki, także w miejscach nie do końca oczywistych. Można je oglądać bezpłatnie do końca września.

Tak wygląda pałac słynnego magika. Zajrzeliśmy do luksusowego domu Marcina Muszyńskiego
Sonda
Lubisz imprezować?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE