Weekend 9, 10 i 11 września w Łodzi. Co robić? [IMPREZY, WYDARZENIA, ATRAKCJE]

i

Autor: BE /archiwum /zdjęcie ilustracyjne

Co się dzieje w mieście?

Weekend 9, 10 i 11 września w Łodzi. Co robić? [IMPREZY, WYDARZENIA, ATRAKCJE]

2022-09-08 8:44

W tym artykule prezentujemy Wam listę ciekawych wydarzeń odbywających się w ten weekend w naszym mieście. Jeśli nie macie jeszcze planów na spędzenie 9, 10, 11 września w Łodzi, to być może zainteresują Was poniższe propozycje. Wśród nich m.in.: Urodziny Tuwima, Konfrontacje Filmowe w kinie Charlie czy też ostatnie Polówki. Zachęcamy Was do komentowania. Jeśli wiecie o jakimś ciekawym wydarzeniu, o którym nie napiliśmy, zostawcie nam informację w komentarzu poniżej.

Urodziny Tuwima

Na weekend zaplanowano pierwsze wydarzenia organizowane w ramach hucznych obchodów 128. urodzin Juliana Tuwima.

Z okazji 128. rocznicy urodzin poety Dom Literatury zaprasza w niedzielę (11 września) o godz. 11:00 na wernisaż wystawy „Kicia Kocia”, który będzie połączony z warsztatami plastycznymi dla dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Koncerty na Festiwalu Światła 2022. Kiedy i kto wystąpi?

Kolejne wydarzenia w tygodniu: w poniedziałek, 12 września, w podwórzu siedziby przy ul. Roosevelta 17 odbędzie się uroczysta inauguracja 128. Urodzin Tuwima, a już 13 września, w dniu urodzin poety, zaplanowano m.in. spotkanie przy Ławeczce Tuwima (godz. 11:30) i koncert grupy Angellus (ul. Piotrkowska 104). O godz. 13:00 będzie można wziąć udział w wycieczce tramwajowej, na której oprócz odczytu wierszy omówione zostaną łódzkie miejsca szczególnie bliskie Tuwimowi. Tego samego dnia o godz. 18:00 w Domu Literatury odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Wspomnienia o Julianie Tuwimie” oraz spotkanie z udziałem prof. Przemysława Dakowicza i prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany, autorki książki „Julian Tuwim. Pęknięcie”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Najlepsze filmy europejskie w kinie Charlie

Po niemal 30 latach do Łodzi wraca kultowe wydarzenie, ważne dla wszystkich kinomaniaków – Konfrontacje Filmowe. W Kinie Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205 odbędą się pierwsze polskie przedpremierowe pokazy 14 filmów nagrodzonych lub wyróżnionych na tegorocznych festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie!

W piątek (9 września) odbędzie się pierwszy w Łodzi pokaz filmu Jerzego Skolimowskiego, nagrodzonego przez tegoroczne jury Festiwalu w Cannes 2022 – „Io” (EO).

CZYTAJ TEŻ: Łódzkie zoo szykuje się do urodzin! Ekskluzywny koncert Viki Gabor to tylko jedna z atrakcji! Co w programie?

W sobotę (10 września) będzie można obejrzeć film „Podejrzana”, nagrodzony za najlepszą reżyserię w tegorocznym Cannes, oraz „W trójkącie” – obraz uhonorowany Złotą Plamą Cannes 2022. W niedzielę (11 września) widzowie mogą wybrać się na „Bohatera” – nagroda Grand Prix Cannes 2022, lub na film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale – „Alcarras”.

Konfrontacje Filmowe potrwają do 18 września. Bilety kosztują 26 zł lub 18 zł (posiadacze Kart Dużej Rodziny, Karty Młodzi w Łodzi i Karty Seniora Województwa Łódzkiego). Pełny program znajduje się na stronie kina: charlie.pl.

W kratkę - nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) zaprasza na wernisaż wystawy „W kratkę” oraz inaugurację nowej przestrzeni ekspozycyjnej.

Robotnicza chusta w kratkę stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainauguruje działalność nowej przestrzeni ekspozycyjnej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Będzie to wyremontowana willa letniskowa Szai Światłowskiego, która znajduje się na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej (wejście od ul. Piotrkowskiej 282). Willa stanie się miejscem służącym przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom i nauczycielom.

SPRAWDŹ: Symbol "Społem" powraca na Central. Kiedy znów będzie można podziwiać kultowy neon?

Muzeum zaprasza na wernisaż wystawy „W kratkę” w sobotę (10 września) na godz. 12:00. Natomiast na niedzielę (11 września) zaplanowano: o godz. 12:00 warsztaty dla dzieci „3, 4, 5 W muzeum się wkręć!: W kratkę”; o godz. 13:30 warsztaty rodzinne „Humor w kratkę”, a o godz. 15:00 – oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny, koszt biletów na warsztaty to 16 zł (opiekun i dziecko). Bilety na niedzielne oprowadzanie można kupić za 18 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy).

Materia i Foremka. Sztuka tańca dla dzieci

Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci Materia i Foremka to jedyny w Polsce festiwal w całości poświęcony profesjonalnym spektaklom tańca współczesnego, które są tworzone z myślą o najmłodszej widowni (do 10 lat).

Dzieci będą mogły wziąć udział nie tylko w spektaklach interaktywnych, ale i warsztatach. W piątek (9 września) o godz. 10:00 w Ogrodach Geyera przy ul. Piotrkowskiej 295 będzie można zobaczyć spektakl taneczny „Skarb Nienazwanej Góry”, a o godz. 17:00 odbędą się warsztaty rodzinne „Ruchome ślady”.

W sobotę (10 września) o godz. 14:30 i 17:00 dzieci będą mogły wziąć udział w spektaklu interaktywnym online, podczas którego widzowie wraz z tancerzami tworzą ruchem obrazy – zarówno w przestrzeni, jak i na papierze.

Na niedzielę (11 września) organizatorzy zaplanowali warsztat dla najmłodszych dzieci „Hop Hola”, a o godz. 11:00, 13:00 i 15:00 najmłodsi widzowie obejrzą spektakl „Poruszony las” o zmieniającym się ekosystemie.

Sobotnie i niedzielne festiwalowe wydarzenia odbędą się w Sali koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2A.

Bilety na wydarzenia kosztują ok. 20 zł. Informacje o programie i biletach znajdują się na stronie: materialodz.pl/materia-i-foremka.

CZYTAJ: Archeolodzy znaleźli na Starym Rynku w Łodzi prawdziwe skarby - ponad 1000 artefaktów! Oto, co odkryto

Piknik na Niciarce

W weekend czeka nas piknik rodzinny „Fajka na Niciarce” oraz rozpoczęcie nowego sezonu kulturalnego Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi, którego nazwa odwołuje do popularnej na przełomie XIX i XX w. miejskiej zabawy w parku Źródliska.

W niedzielę (11 września) od godz. 11:00 do godz. 14:00 będzie można wziąć udział w rodzinnych warsztatach kaligrafii, warsztatach plastycznych, motoryzacyjno-samochodowych, rozgrywkach szachowych i warsztatach cyrkowych.

Bezpłatne wydarzenie odbędzie się na terenie filii MSK Domu Kultury Ariadna przy ul. Niciarnianej 1/3.

Dokument i animacja w Kinie Bodo

W ramach IV Rising of Lusitania AnimaDoc Film Festivalu w Kinie Bodo (ul. Rewolucji 1905 r. 78/80) łodzianie będą mogli obejrzeć animowane filmy dokumentalne.

Na sobotę (10 września) na godz. 18:00 zaplanowano m.in. pokaz filmu „1970” – o protestach na Wybrzeżu, oraz pierwszą część panoramy filmów z Austrii, Brazylii, Chin, Ekwadoru, Indii, Iranu, Korei Południowej, Nigerii, Portugalii i Wielkiej Brytanii, czyli AnimaDocPANORAMA (godz. 19:30).

W niedzielę (11 września) na widzów czekać będzie druga część panoramy, czyli filmy z Brazylii, Niemiec, Nikaragui, Szwajcarii, Trynidadu i Tobago, Ukrainy i USA (godz. 19:30), oraz pokaz filmu „Themerson & Themerson”, czyli opowieść o Franciszce i Stefanie Themersonach (godz. 20:30).

Bilety: 10 zł lub 20 zł.

ZOBACZ: Łódzka Sukcesja znowu się otworzy! "Będzie to bardziej centrum rozrywki niż handlu"

Polówka: „To” i „Na rauszu”

Ostatnia szansa na seanse tegorocznej Polówki już w ten weekend!

Piątkowy (9 września) pokaz zaplanowano na Widzewskiej Górce (ul. Chmielowskiego, Czernika i Bartoka). Widzowie obejrzą film, który zgarnął już 20 nagród, w tym Oscara 2021 za najlepszy film międzynarodowy – „Na rauszu". W roli głównej fenomenalny Mads Mikkelsen.

W sobotę (10 września) w Fuzji (ul. Milionowa 6A) zostanie wyświetlony horror „To”, zrealizowany na podstawie książki Stephena Kinga, który przeraża historią o klaunie-mordercy.

Pokazy rozpoczynają się o godz. 20:00.

Miała świnkę Pupcię, teraz kocha barana Franka. "Uratowałam go przed zjedzeniem!"
Sonda
Lubisz imprezować?
Nasi Partnerzy polecają