Koniec dyspensy od mszy dla łodzian? Apb Gądecki chce powrotu do kościołów

2020-05-27 20:30 BE
Lubelskie: KONIEC DYSPENSY od mszy? Biskupi chcą POWROTU do kościołów
Autor: pixabay.com/kisistvan77

Od niedzieli 31 maja w kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych - w życie wchodzi czwarty etap odmrażania gospodarki. Apb Gądecki chce powrotu wiernych do świątyń, jednak jest zdania, że dla niektórych dyspensa powinna być utrzymana. Koronawirus w Polsce nie ustępuje, w kościele wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek zakrywających usta oraz nos.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś (27 maja) o wprowadzeniu czwartego etapu odmrażania gospodarki w Polsce. Zniesienie ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa dotyczy między innymi kościoła, gdzie od najbliższej niedzieli (31 maja) nie bęzie limitu wiernych mogących uczestniczyć w mszy świętej lub nabożeństwie.

Koronawirus. Zniesienie limitu wiernych w kościołach

Czy to oznacza koniec dyspensy dla łodzian? Abp Stanisław Gądecki chce powrotu wiernych do świątyń i namawia biskupów do zniesienia dyspensy. Zaleca jednak, by dla niektórych z nich zrobić wyjątek. Należy również pamiętać, że w kościele wciąż trzeba mieć maseczkę oraz utrzymywać dystans.

- Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie - w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 - sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji - np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp. - oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa - napisał abp Gądecki.

Abp Gądecki twierdzi, że nie ma przeszkód, aby organizować np. procesję Bożego Ciała. Uczestniczyć w niej może na otwartym powietrzu do 150 osób.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Więcej na temat koronawirusa w Łodzi i regionie:

Czy to dobrze, że znika obowiązek noszenia maseczek? SONDA

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.