Weekend 8, 9 i 10 lipca w Łodzi. Co robić? [IMPREZY, WYDARZENIA, ATRAKCJE]

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Designatic /zdjęcie ilustracyjne

Dzieje się!

Weekend 8, 9 i 10 lipca w Łodzi. Co robić? [IMPREZY, WYDARZENIA, ATRAKCJE]

2022-07-07 13:52

Spędzacie weekend 8, 9 i 10 lipca w Łodzi? Podpowiadamy, gdzie będą najciekawsze imprezy. Co tydzień znajdziecie zapowiedzi nowych wydarzeń.

W tym artykule prezentujemy Wam listę ciekawych wydarzeń odbywających się w ten weekend w naszym mieście. Jeśli nie macie jeszcze planów na spędzenie 8, 9 i 10 lipca w Łodzi, to być może zainteresują Was poniższe propozycje. Wśród nich: Letnisko Księży Młyn, pierwszy koncert w ramach Letnich Brzmień, Inauguracja Geyer Music Factory, Letnie koncerty w Altanie, plenerowe seanse filmowe, ikony motoryzacji w Manufakturze, spacer i oprowadzanie po wystawach. Zachęcamy Was do komentowania. Jeśli wiecie o jakimś ciekawym wydarzeniu, o którym nie napiliśmy, zostawcie nam informację w komentarzu poniżej.

ZOBACZ TEŻ: Żyje w domu-cmentarzu: "Jestem chodzącym trupem". Dostrzegł go youtuber [WIDEO]

Łączy boks z pracą w kopalni. Ciężkie chwile pod ziemią, wypadek i pożar

Letni Festiwal Filmowy TME Polówka

W wakacje letnie wieczory w mieście umilają łodzianom Polówki. Letnie seanse filmowe organizowane pod gołym niebem. 15. edycja festiwalu potrwa do połowy września. Projekcje rozpoczynają się o godz. 21:00, a wstęp na nie jest całkowicie bezpłatny. Co znalazło się w wakacyjnym repertuarze?

W piątek (8 lipca) w ramach sekcji „Art House” w Poleskim Ośrodku Sztuki (ul. Krzemieniecka 2 A) widzowie obejrzą „La Gomera”, reż. Corneliu Porumboiu, o skorumpowanym policjancie, który przybywa na tytułową wyspę, chcąc załatwić jeden ze swoich ciemnych interesów.

ZOBACZ TEŻ: Koncerty Łódź. Atrakcje na Piotrkowskiej przez całe lato!

Sobota to czas na „Art & Science vol 1” w Pałacu Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5). Zaprezentowany zostanie tam obraz Marca Abrahama „Przebłysk geniuszu”. Film biograficzny opowiada historię profesora Roberta Kearnsa, który pozywa do sądu koncern samochodowy za bezprawne wykorzystywanie jego wynalazku.

W niedzielę na Księżym Młynie w cyklu „Stereo” wyświetlony zostanie „Aline. Głos miłości”, reż. Valérie Lemercier. Film inspirowany biografią wielkiej gwiazdy muzyki pop, Céline Dion.

Ikony motoryzacji w Manufakturze

Gran Turismo Polonia to największa i najstarsza impreza motoryzacyjna dla właścicieli supersamochodów. Setka olśniewających bryk przemierza trasę z Sopotu, przez Mikołajki, Ostrów Mazowiecki, Warszawę i Łódź, aż do Poznania. Łódzki przystanek rajdu wyznaczono na rynku Manufaktury, w sobotę (9 lipca) o godz. 15:00.

Miłośnicy motoryzacji będą mogli z bliska oglądać ikony takie jak: Hennessey F5, DeLorean DMC-12, Porsche 9FF, Lexus FA czy Lamborghini Diablo. Poza tym pojawi się też plejada modeli ze stajni Ferrari, Lamborghini, Porsche czy McLarena.

Koncerty w plenerze

Letnisko Księży Młyn i Letnie Brzmienia znowu w Łodzi! Kto wystąpi w nadchodzący weekend?

W ramach Letniska Księży Młyn w sobotę (9 lipca) o godz. 20:00 na plenerowej scenie wystąpi Bokka. Zespół tworzą artyści, którzy konsekwentnie ukrywają swoje twarze za maskami. Bilety od 59 zł.

Natomiast w EC1 (ul. Targowa 1/3) w piątek (8 lipca) o godz. 20:00 zagra Sobel. Bilety: 109 zł. A w niedzielę (10 lipca) o godz. 20:00 – Kaśka Sochacka. Bilety: 89 zł.

SPRAWDŹ: Kino Tatry w Łodzi wznawia działalność! To najstarsze kino w Polsce

Letnie koncerty w Altanie

Rusza jubileuszowa edycja Letnich Koncertów w Altanie! Pierwszy koncert już w niedzielę (10 lipca)

Tradycje koncertowania w zabytkowej altanie sięgają końca XIX w., kiedy to w każdy letni świąteczny dzień występowała orkiestra powstała przy fabrykach Scheiblera. Entuzjastycznie reaktywowany 10 lat temu zwyczaj spotkał się z dużym zainteresowaniem łodzian i ponownie zagości w kulturalnym repertuarze Łodzi.

W tegorocznej odsłonie cyklu organizatorzy zaplanowali osiem koncertów – od 10 lipca do 28 sierpnia. Różnorodne programy będą prezentować studenci, absolwenci i pedagodzy Akademii.

Pierwszy koncert w niedzielę (10 lipca), rozpocznie się tradycyjnie o godz. 17:00, wstęp wolny. Letnie spotkania zainaugurują studenci Instytutu Wokalistyki Estradowej, których śpiew wybrzmi w największych estradowych przebojach.

ZOBACZ TEŻ: Festiwal Światła 2022 w Łodzi. Data i pierwsze szczegóły!

Tydzień liliowców

Ogród Botaniczny w Łodzi od piątku (8 lipca) zaprasza na „Tydzień liliowców”, podczas którego kwitnąć będzie kolekcja liliowców znajdująca się na terenie Arboretum na końcu alei lipowej. Kolekcja ta liczy prawie 16 000 roślin. W jej obrębie prezentowanych jest ok. 90 odmian.

Dodatkowo na sobotę (9 lipca) zaplanowano spacer z przewodnikiem, podczas którego będzie można dowiedzieć się od kiedy liliowce są uprawiane, poznać gatunki liliowców, ich odmiany, typy kwiatów oraz tajniki ich uprawy. Zbiórka o godz. 15.00 na terenie kolekcji, na końcu pomnikowej alei lipowej. Bilety: 6 i 12 zł.

Geyer Music Factory - koncert „Nasza Miłość”

W piątek (8 lipca) o godz. 21:00 w Białej Fabryce (ul. Piotrkowska 282) odbędzie się inauguracja 13. edycji Geyer Music Factory.

Festiwal Geyer Music Factory 2022 zainauguruje koncert „Nasza Miłość”, będący wspólnym projektem saksofonisty Henryka Miśkiewicza i jego córki Doroty Miśkiewicz – wokalistki jazzowej.

Większość utworów składających się na koncert skomponował właśnie Henryk Miśkiewicz – są wśród nich napisane przez niego wiele lat temu melodie instrumentalne, do których dopiero teraz stworzone zostały teksty, jak chociażby skomponowana przez Henryka w wieku 16 lat ballada „Słowa w głowie” z tekstem Andrzeja Poniedzielskiego. Ciekawym powrotem do przeszłości jest też piosenka „Nasze senne sprawy” ze słowami Wojciecha Młynarskiego, którą przed laty śpiewała Ewa Bem. Warto też zwrócić uwagę na tytułową piosenkę „Czy nasza miłość”, będącą kompozytorskim debiutem rodzeństwa Miśkiewiczów do tekstu Bogdana Loebla oraz premierowy utwór Henryka „Co minęło, niech wróci”, skomponowany do tekstu krakowskiej poetki Ewy Lipskiej. Żeby stało się zadość dotychczasowej, albumowej tradycji Doroty, na płycie i na koncertach „Nasza Miłość” pojawi się także piosenka z tekstem Grzegorza Turnaua.

Bilety: 25 i 30 zł.

CZYTAJ: Łódzkie: kąpieliska w Łodzi i okolicy. Gdzie nad wodę w Łódzkiem?

Szlakiem kobiecych historii

Łódzki Szlak Kobiet zaprasza w najbliższy weekend na dwupak widzewski, czyli warsztaty i spacer poświęcone kobietom związanym z Widzewem i Grembachem oraz samej dzielnicy.

W sobotę o godz. 11:00 w Miejskiej Strefie Kultury – Domu Kultury „Ariadna” (ul. Niciarniana 1/3) rozpoczną się warsztaty „Herstoria Widzewa i Grembachu. Jedno miejsce, wiele spojrzeń”. – W trakcie warsztatów poznamy pojęcie herstorii (historii kobiet) i zastanowimy się, dlaczego tracimy kobiety, ich doświadczenia i osiągnięcia z pola widzenia. Poszukamy śladów lokalnej, widzewskiej herstorii w naszych wspomnieniach i przestrzeni osiedla – zachęcają organizatorki. – Porozmawiamy o tym, jakie postaci warto wydobyć z cienia i jakie wartości stoją za chęcią upamiętniania bohaterów i bohaterek przez lokalne społeczności.

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy: warsztaty@lodzkiszlakkobiet.pl.

Z kolei na niedzielę (10 lipca) na godz. 11:00 zaplanowano „Spacer śladami kobiet z Widzewa i Grembachu”. Uczestnicy posłuchają o robotnicach z Widzewskiej Manufaktury, czyli fabryki bawełnianej Towarzystwa Akcyjnego Heinzel i Kunitzer, które miały odwagę strajkować. Zbiórka: na rogu al. Piłsudskiego i ul. Suchej (przy przystanku MPK). Wstęp wolny.

ZOBACZ: TME Polówka 2022 w Łodzi [PROGRAM]. Seanse w plenerze w aż 15 miejscach!

Rytm w twórczości Antoniego Starczewskiego

W niedzielę (10 lipca) o godz. 12:30 Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego”.

Antoni Starczewski to jeden z najciekawszych i najważniejszych artystów łódzkiego środowiska lat powojennych. Eksplorował obszary sztuk wizualnych, muzyki, języka. Stworzył własny alfabet form i w naturalny sposób przenosił go m.in. na projekty muzyczne oparte na rytmie.

Narracja wystawy „Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego” została zbudowana wokół czterech działów tematycznych, m.in. rytmu biologicznego i rytmu muzycznego. Uczestników po wystawie oprowadzi Antoni Michnik, który przybliży problematykę rytmu w całej twórczości Antoniego Starczewskiego. Bilety: 12 i 18 zł do kupienia w kasie muzeum lub na stronie bilety.cmwl.pl.

SPRAWDŹ: Na Księżym Młynie znów zawita Letnisko! Tych artystów zobaczymy na koncertowej scenie

Sztuka włókna w Muzeum Fabryki

W najbliższą sobotę w przestrzeniach Muzeum Fabruki w Manufakturze odbędzie się wernisaż kolektywu MiniTextileArt. Wystawa prezentuje szeroko pojętą sztukę włókna.

Artyści pokażą miniatury, czyli małe, mieszczące się w formacie 20 × 20 cm, wypowiedzi na temat otaczającego ich świata, bieżących tematów czy nurtujących zjawisk. Jako autonomiczne dzieła sztuki miniatury są prezentowane już od lat 70. ubiegłego wieku. Są także ważnym elementem twórczości artystów sztuki włókna. Obok tradycyjnych materiałów, jak wełna, len czy jedwab, stosuje się też włókna syntetyczne, papier, masy plastyczne i wiele innych. Dzięki różnorodności materiałów powstają dzieła tkane, plecione, zszywane i klejone.

W Muzeum Fabryki zostaną zaprezentowane prace 31 artystów. Wernisaż odbędzie się w sobotę (9 lipca) o godz. 13:00.

Lato kwitnące bluesem

Bałucki Ośrodek Kultury – Centrum Twórczości „Lutnia” (ul. Łanowa 14) zaprasza w piątek (8 lipca) o godz. 14:00 na koncert akustyczny w ramach cyklu „Lato kwitnące bluesem”.

Uczestnicy wysłuchają koncertów akustycznych na gitarę, harmonijkę ustną i wokal, zaprezentowanych przez Krzysztofa Ciesielskiego – muzyka, wokalisty, lidera zespołu Rambo Jet. Twórczość autorska w języku polskim i angielskim oraz znane covery muzyki popularnej oraz rhythm and bluesowej. Miejsce: Skwer Poetów, tereny zielone za MSK CT Lutnia (ul. Łanowa 14). Wstęp wolny.

Sonda
Jakie masz plany na lato 2022?