Łódź ma doskonałe miejsce na PUNKT SZCZEPIEŃ na COVID-19!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. whitesession

Łódź ma doskonałe miejsce na PUNKT SZCZEPIEŃ na COVID-19!

2020-12-04 9:01

Szczepionki na COVID-19 wymagają szczególnych warunków przechowywania. Takim specjalistycznym sprzętem, który może to zapewnić na dużą skalę, dysponuje łódzki Bionanopark. Zarząd spółki wysłał do Ministerstwa Zdrowia list z propozycją stworzenia na terenie Bionanoparku punktu szczepień na COVID-19 dla mieszkańców Łodzi.

Jeden z producentów szczepionki na COVID-19 zaleca jej transport i przechowywanie w bardzo niskich temperaturach. Bionanopark dysponuje odpowiednimi zamrażarkami, spełniającymi restrykcyjne wymagania, każda z nich ma pojemność ponad 500 litrów, pozwala osiągnąć temperaturę -80 stopni Celsjusza. Jak zapewnia spółka, urządzenia te pozwolą na zapewnienie właściwego składowania produktów immunologicznych. Spółka posiada również odpowiednie warunki do stworzenia punktu szczepień, tj. pomieszczenia, zapewniające bezpieczne wykonywanie takich zabiegów.

- Zdecydowaliśmy się wykorzystać nasz sprzęt i bazę lokalową. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom szczepionka szybciej trafi do pacjentów - mówi Marek Cieślak, Prezes Zarządu Bionanoparku. - W naszych zamrażarkach można potencjalnie przechować kilka tysięcy dawek dla mieszkańców Łodzi i okolicznych miejscowości i co najistotniejsze poddać ich szczepieniu - dodaje.

CZYTAJ TEŻ: 101-latka z woj. łódzkiego jedną z najstarszych pacjentek w Polsce, które WYGRAŁY walkę z COVID-19!

W marcu 2020 r. Bionanopark użyczył Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu przy ul. Pomorskiej urządzenia laboratoryjne, dzięki którym możliwa jest szybka i dokładna diagnostyka próbek pacjentów, u których podejrzewa się zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Wśród użyczonych sprzętów jest Termocykler, Real Time PCR, dwie termowytrząsarki oraz dwie miniwirówki. Urządzenia dotychczas znajdowały się w Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej, teraz są wykorzystywane do testów na COVID-19.

Zatrudnieni w Bionanoparku naukowcy od początku angażowali się w projekty wspomagające zwalczanie koronawirusa.

Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, na prośbę lekarzy z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pracujących w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego stworzyła specjalne adaptery do masek do pływania. Dzięki tej modyfikacji można zamontować w masce specjalne filtry antywirusowe i zaadaptować maskę do celów ochrony osobistej.

ZOBACZ: Koronawirus. Gdzie oddać osocze w Łodzi? Kto może je oddać? Osocze ozdrowieńców potrzebne! Zobacz odpowiedzi na NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA!

Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć

Ponadto Pracownia włączyła się do akcji drukowania przyłbic dla pracowników służby zdrowia. Swoje drukarki 3D użyczyli nam: Instytut Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej i Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. W pracowni powstało 250 przyłbic.

ZOBACZ: Najmłodszą ofiarą COVID-19 w regionie łódzkim jest 25-letnia kobieta z powiatu łódzkiego

Naukowcy z Bionanoparku, pracujący na co dzień w Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej, Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej i Laboratorium Badań Strukturalnych Nanomateriałów uczestniczyli także w projekcie COVID-TREAT. Była to baza najnowszej, potwierdzonej badaniami naukowymi, wiedzy o koronawirusie. Pracownicy kliniczni mogą dzięki niej znaleźć wiarygodne informacje o diagnostyce i metodach leczenia COVID-19. Naukowcy z Bionanoparku pomagali w jej stworzeniu i aktualizacji. Głównym koordynatorem projektu był Hamburg University of Applied Sciences. Partnerami m.in. Bionanopark, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet w Ubrino.

Więcej na temat koronawirusa w Łodzi i regionie: