Koronawirus - otwarcie galerii handlowych

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. webandi

KORONAWIRUS. Łódzkie galerie szykują się do otwarcia! NOWE ZASADY będą obowiązywać PRZEZ MIESIĄC

2020-11-27 13:33

Od soboty 28 listopada, ponownie otwarte będą łódzkie galerie handlowe. Tego dnia wprowadzone zostaną nowe zasady i ograniczenia. Będą one obowiązywały przez najbliższy miesiąc - do 27 grudnia. Następne kroki rządu będą zależały od sytuacji epidemiologicznej.

Spis treści

 1. Koronawirus w Polsce - nowe zasady do 27 grudnia
 2. Koronawirus: zasady i ograniczenia w tzw. etapie odpowiedzialności
 3. Koronawirus: Działalności zawieszone
 4. Co otwarte a co zamknięte w galeriach handlowych? [+ZASADY]
 5. Obowiązkowa kwarantanna - ZMIANY
 6. Obostrzenia. Zmiany po konsultacjach społecznych
 7. Koronawirus w Polsce. Kolejne etapy zależne od sytuacji epidemicznej

Od soboty, 28 listopada rząd wprowadza nowe zasady i ograniczenia. W ścisłym reżimie sanitarnym przywrócone zostanie funkcjonowanie sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych. Łodzianie, przed świętami, znó będą mogli zrobić zakupy m.in. w Manufakturze, Galerii Łódzkiej, Porcie Łódź, IKEA czy też z Pasażu Łódzkim. Funkcjonować będą mogły także biblioteki. W wigilię, 24 grudnia natomiast nie będą obowiązywały godziny dla seniora. Zmiany dotyczą także w kwestii kwarantanny. Szczegółowe informacje znajdziecie niżej.

Koronawirus w Polsce - nowe zasady do 27 grudnia

Nowe zasady będą obowiązywały przez najbliższy miesiąc – od soboty 28 listopada do 27 grudnia. - O tym, co będzie dalej, zadecydujemy my sami. To od nas zależy, czy etap odpowiedzialności znacząco wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na dalsze znoszenie obostrzeń - zwraca uwagę premier Mateusz Morawiecki.

Należy także pamiętać, że wciąż obowiązuje zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Koronawirus: zasady i ograniczenia w tzw. etapie odpowiedzialności

1. Przemieszczanie się:

 • dystans 1,5 m od innych osób;
 • ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

2. Gastronomia – wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”.

3. Salony fryzjerskie i kosmetyczne – funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce: ile zakażeń 27.11? Jaki jest stan zachorowań w woj. łódzkim? LICZBA ZGONÓW PRZERAŻA! [RAPORT KORONAWIRUS]

4. Biblioteki publiczne i naukowe – możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

5. Komunikacja zbiorowa – ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

 • 50% liczby miejsc siedzących albo
 • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Łodzi: W MPK pojawiło się TAJEMNICZE URZĄDZENIE. Wychwytuje niemal 100 procent wirusów i bakterii!

6. Kult religijny:

 • ograniczenie liczby osób w kościołach – maksymalnie 1 osoba na 15m2;
 • obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

7. Zgromadzenia i spotkania:

 • w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m;
 • imprezy organizowane w domu – z udziałem maksymalnie 5 osób (do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą).

8. Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe – możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.

9. Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety – 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Koronawirus: Działalności zawieszone

1. Wydarzenia kulturalne i kina – z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności.

2. Hotele – z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.

3. Targi i wydarzenia – wyłączenie w formie on-line.

4. Wesela, komunie i konsolacje

5. Parki rozrywki

6. Siłownie, kluby fitness i aquaparki

7. Dyskoteki i kluby nocne

Co otwarte a co zamknięte w galeriach handlowych? [+ZASADY]

Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada 2020 r. przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw. W sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób:

– 1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,

– 1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.

Nadal będą obwiązywać godziny dla seniora – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00.

To widzi pacjent chory na COVID-19. Wstrząsający film lekarza

Obowiązkowa kwarantanna - ZMIANY

Od soboty, 28 listopada zmianie ulega obowiązek poddania się kwarantannie, kiedy otrzymamy skierowanie na test od lekarza podstawowej i nocnej opieki zdrowotnej. Już w dniu, kiedy lekarz skieruje nas na wykonanie testu jesteśmy zobowiązani poddać się kwarantannie. Co ważne, kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy musimy udać się do lekarza. W tych sytuacjach nie musimy zgłaszać się do sanepidu.

Obostrzenia. Zmiany po konsultacjach społecznych

- Konstruktywne uwagi, które otrzymaliśmy w trakcie konsultacji społecznych pozwoliły na zmiany w rozporządzeniu - ogłasza rząd i dopuszcza działalność bibliotek publicznych i naukowych przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

- Rezygnujemy także z godzin dla seniora 24 grudnia, z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w tym dniu - informuje premier Morawiecki.

Koronawirus w Polsce. Kolejne etapy zależne od sytuacji epidemicznej

- Na bieżąco obserwujemy wykaz nowych zachorowań na COVID-19. Nasz plan działania szeroko omawiamy z gronem ekspertów. Nad nowymi rozwiązaniami dyskutujemy w ramach posiedzeń Rady Medycznej, Gospodarczego Sztabu Kryzysowego i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także z analitykami i legislatorami Kancelarii Premiera i Rządowego Centrum Legislacji. Na chwilę obecną przewidujemy, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu podejmiemy decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany - czytamy w rządowym komunikacie.

Więcej na temat koronawirusa w Łodzi i regionie:

Nasi Partnerzy polecają