Spis treści
- Polska: szczepionka na koronawirusa [WPROWADZENIE DO OBIEGU]
- Szczepionka na koronawirusa – dla kogo w pierwszej kolejności?
- Szczepionka na koronawirusa w Polsce. Jak będzie wyglądać ten proces?
- Szczepionka na koronawirusa - specjalna infolinia
- Szczepienia na koronawirusa w Łodzi
Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem szczepionki na koronawirusa. Cały świat zadawał pytanie "Czy jest już szczepionka na koronawirusa?" Teraz, kiedy rozpoczęły się pierwsze szczepienia w Wielkiej Brytanii, zastanawiamy się, kiedy szczepionka na koronawirusa będzie w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska podpisała już umowy na zakup ponad 45 milionów dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. Zatem kiedy szczepionka na koronawirusa będzie w Polsce? Według szacunków rządu, proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.
Polska: szczepionka na koronawirusa [WPROWADZENIE DO OBIEGU]
Szczepionka na koronawirusa przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. - Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Następnie do 29 grudnia na posiedzeniu Europejskiej Agencji Leków planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich. Wspomniany proces zakończy się wydaną kilka dni później decyzją Komisji Europejskiej. Oznacza to, że proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r. - zapowiada polski rząd.
Szczepionka na koronawirusa – dla kogo w pierwszej kolejności?
Szczepienie na koronawirusa obejmie w pierwszej kolejności osoby szczególnie narażone, czyli:
- pracowników służby zdrowia;
- mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
- osoby powyżej 60. roku życia;
- służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policję i wojsko.
CZYTAJ TEŻ: 101-latka z woj. łódzkiego jedną z najstarszych pacjentek w Polsce, które WYGRAŁY walkę z COVID-19!
Szczepionka na koronawirusa w Polsce. Jak będzie wyglądać ten proces?
Proces rejestracji powszechnych szczepień ma się rozpocząć się w lutym 2021 r. Jak zastrzega ministerstwo zdrowia, wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Proces będzie prosty i jednocześnie bezpieczny. Jak będzie wyglądał?
- Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
- Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
- Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
Szczepionka na koronawirusa - specjalna infolinia
Aby rejestracja na szczepienia była jeszcze łatwiejsza, od 15 grudnia ma zostać uruchomiona specjalna infolinia. Będzie ona przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.
Szczepienia na koronawirusa w Łodzi
Miasto przygotowuje się do akcji szczepienia na koronawirusa. Tworzy punkty szczepień w każdej dzielnicy miasta oraz organizuje zespoły, które będą dojeżdżały do osób, które ze względu na stan zdrowia nie będą mogły dotrzeć do przychodni.
- Zdecydowaliśmy, że takie centrum szczepień dla łodzian powstanie w każdej dzielnicy miasta. Przynajmniej jedno - ponieważ myślimy nawet o 8 takich punktach szczepień w miejskich poradniach. Ale to nie wszystko. Oprócz stacjonarnego punktu szczepień, do którego będzie można przyjść i się zaszczepić - będziemy organizować mobilne, dojazdowe zespoły, które będą mogły wykonać szczepienia na przykład dla naszych seniorów. Pamiętajmy też, że nasza spółka, Bionanopark dysponuje specjalistycznym sprzętem do przechowywania szczepionek. Jeden z producentów szczepionki na COVID-19 zaleca jej transport i przechowywanie w bardzo niskich temperaturach. Bionanopark dysponuje odpowiednimi zamrażarkami, spełniającymi restrykcyjne wymagania, pozwala osiągnąć temperaturę -80 stopni Celsjusza. Urządzenia te pozwolą na zapewnienie właściwego składowania szczepionek. Jeśli będzie taka potrzeba - jesteśmy w stanie zaoferować chociażby naszą Atlas Arenę, czy obiekty stadionów miejskich pod wielkie centra szczepień. Punkt szczepień mógłby powstać także na terenie Bionanoparku – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.
Polecany artykuł:
Jak informuje łódzki magistrat, prawdopodobnie punkt szczepień na koronawirusa w Łodzi powstanie w poradni przy ul. Wielkopolskiej (Miejskie Centrum Medyczne).
Więcej na temat koronawirusa w Łodzi i regionie: