Łódź: nie mieli przy sobie maseczki. Policja nie miała litości

2021-05-16 11:09
Łódź: nie mieli przy sobie maseczki. Policja nie miała litości
Autor: KMP w Toruniu Łódź: nie mieli przy sobie maseczki. Policja nie miała litości / Zdjęcie ilustracyjne

- Kilkadziesiąt osób dostało w sobotę w Łodzi mandaty i pouczenia za nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa. Skierowano też trzy wnioski do sądu - informuje Polska Agencja Prasowa, powołująca się na rzeczniczkę wojewódzkiej komendy policji w Łodzi. Stróże prawa przypominają, że nakaz noszenia maseczki nadal obowiązuje m.in. w sklepach i środkach komunikacji zbiorowej.

Łódź: nie mieli przy sobie maseczki. Policja nie miała litości

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi kontrolowali w weekend m.in. targowiska i galerie handlowe. Szczególną uwagę zwrócili także na ulicę Piotrkowską - słoneczna pogoda i otwarcie ogródków gastronomicznych sprawiły, że w sobotę (15.05.2021) łódzkim deptakiem przemieszczały się tłumy ludzi. Policjanci nie mieli litości dla tych, którzy łamali obostrzenia sanitarne. Przepisy zostały nieco złagodzone, ale nadal trzeba się stosować do panujących zasad.

Czytaj też: Noc Muzeów 2021 w Łodzi. Co i gdzie będzie można zobaczyć? [SZCZEGÓŁY]

- Tylko w sobotę na terenie Łodzi, w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach, gdzie jest to nadal nakazane, policjanci pouczyli 16 osób i ukarali mandatem kolejne 28. W trzech przypadkach zostaną skierowane wnioski do sądu. Nie ryzykujmy życia i zdrowia - w tym samym dniu na Covid-19 zmarło w naszym województwie 20 osób a 242 zostały zarażone - poinformowała w rozmowie z PAP rzeczniczka wojewódzkiej komendy policji w Łodzi Joanna Kącka.

Kącka przypomniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na powietrzu, jednak bez zmian pozostaje nakaz zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. Także zewnętrzna działalność gastronomiczna dozwolona została pod pewnymi warunkami, których należy przestrzegać. W ogródkach zachowany musi być dystans co najmniej 1,5 m między stolikami, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m.

Dozwolona została działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu, z zachowaniem reżimu sanitarnego, a także aktywność sportowa na świeżym powietrzu z udziałem maksymalnie 25 proc. publiczności.

- Stopniowo zmianie i złagodzeniu ulegają obostrzenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się Covid-19. Jednak nie oznacza to, że już możemy zapominać o obowiązujących przepisach i je lekceważyć. Służby odpowiedzialne za przeciwdziałanie epidemii koronawirusa i kontrolowanie przestrzegania wprowadzonych zasad, interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby - podsumowała Kącka, cytowana przez PAP.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Łódź na sygnale:

Pobił kobietę w sklepie, bo zwróciła mu uwagę, że nie ma maseczki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE